HABER

''İdam, Irak'ın bütünlüğüne zarar vermemeli"

ANKARA (İHA) - Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in idamı ve sonrasındaki gelişmelerin, Irak'ın bütünlüğüne ve birliğine zarar vermemesini temenni ettiğini söyledi.

Şener, bayram namazını Kocatepe Cami'nde oğulları Şamil ve Bedirhan Şener ile birlikte kıldı.

Kendisinin de küçük yaşlardayken babasıyla bayram namazına gittiğini, şimdi ise oğullarıyla geldiğini söyleyen Şener, "Bu bir taraftan Allah'a karşı yakınlığı ifade ettiği gibi diğer taraftan insanların birbirlerine karşı yakınlıklarını da ifade eder. Türkçe'mizde ise kurban, samimiyeti ve sevgiyi de içeren anlamlarda kullanılır. Bu bağlantılar içerisinde milletimizin Kurban Bayramı'nı tebrik ediyorum. Huzur ve mutluluk içerisinde bir bayram geçirmelerini, daha nice bayramlara mutlu ortamlarda erişmelerini diliyorum" dedi.

Basın mensuplarının "Saddam Hüseyin'in bayram arifesinde idam edilmesini nasıl değerlendirdiğini" sorması üzerine Şener, Türkiye'nin içinde bulunduğu coğrafyanın pek çok sorunlarla örülü bir bölge olduğuna dikkat çekerek "Filistin'de ve Irak'ta yaşananlar, tüm dünya Müslümanları'nı üzmektedir ve rahatsız etmektedir" dedi.
Saddam Hüseyin'in idamına ilişkin değişik yorumlar ve değerlendirmeler yapıldığını kaydeden Şener, şöyle devam etti:

"Hac dünyanın dört bir yanından gelen Müslümanlar'ın, bir arada bulunduğu, durumlarını gözden geçirdiği, tefekkür ettiği, dünyanın gidişatını ve mevcut durumunu değerlendirdiği bir ibadettir. Bütün bunları dikkate almak suretiyle, bu tür olumsuzluklar da dahil olmak üzere, geleceği iyi okuyan ve yorumlayan insanlar olarak yolumuza devam etmek zorundayız. Dünya, 45 trilyon dolarlık bir gayri safi milli hasılaya sahip, İslam Konferansı Örgütü'ne (İKÖ) üye 57 Müslüman ülkenin Gayri Safi Milli Hasılası ise 2.7 trilyon dolardır. Yani yüzde 5-6 civarındadır. Dünya 9 trilyon dolarlık ihracat yaparken, İKÖ ülkelerinin toplam ihracatı 770 milyar dolardır. Bu aradaki farkların nereden kaynaklandığını, İslam coğrafyasında ortaya çıkan olumsuzların nereden kaynaklandığını, niye var olduğunu tüm Müslümanlar'ın düşünmesi ve gözden geçirmesi, geleceğe yürürken içinde bulunduğu koşulları olumlu hale nasıl dönüştüreceğini göz önünde bulundurarak yürümesi gerektiğini düşünüyorum."
Saddam Hüseyin'in idamına ilişkin farklı değerlendirmelerin bulunduğunu ifade eden Şener, devrik liderin uzunca bir süredir yargılandığını, geçmişe bakıldığın da ise Saddam ile bağlantılı olumsuz pek çok görüntünün var olduğunu kaydederek, "Ancak böyle bir hadisenin ortaya çıkmış olmasının Irak'ın bütünlüğüne ve birliğine zarar vermemesini temenni ediyor ve diliyorum. Çünkü Irak yanı başımızdadır. Irak'taki bütün etnik gruplar, bizim açımızdan akraba topluluklardır. Bunların birlik, bütünlük, dirlik içerisinde, ülke bütünlüğünü koruyacak şekilde davranmaları, Orta Doğu barışı açısından da önemlidir. Irak'taki huzur, sükun ve gelecek açısından da önemlidir diye düşünüyorum" açıklamasında bulundu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler