"İddialar doğru çıkarsa..."

Gençlerbirliği Oftaşspor Kulübü Başkanı Turgay Kalemci, Simsar operasyonunun futbola sıçraması ve gündeme gelen iddialarla ilgili mahkeme sonuçlarını beklemek gerektiğini belirterek, "İddialar doğru çıkarsa Türk futbolu için kötü bir leke olur" dedi.

Turgay Kalemci, Simsar operasyonu doğrultusunda, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) eski başkan vekili R.Ö.'nün gözaltına alınması ve bu kişinin tespit edilen telefon kayıtlarında kulüpler ve futbolcuların alacağı cezalarla ilgili olarak usulsüzlük yaptığı iddialarıyla ilgili olarak İHA muhabirine açıklamalarda bulundu. Kişisel olarak böyle bir olayın olacağına inanmadığını ifade eden Kalemci, iddiaların doğru olması durumunda Türk futbolunun kötü bir lekenin altında kalacağını söyledi. Kalemci, olayın yargı aşamasında olduğunu belirterek, "Şu anda durum iddia aşamasında. Mahkemelerin vereceği karara göre durum netlik kazanacak. Eğer böyle bir şey varsa kısa bir süre önce İtalya'da olduğu gibi, Türk futbolu adına kötü bir durum ortaya çıkar" dedi.

Bir kulüp başkanı ve yöneticisinin bu tip olaylara kalkışacağına inanmadığını vurgulayan Kalemci, "Kişisel olarak ben böyle bir olay olacağına inanmıyorum. Bir kulüp başkanının, yöneticisinin böyle olaylara gireceğini zannetmiyorum. Değerli arkadaşlarımız var. Sorumluluk sahibi ve yaptığı işin bilincinde olan arkadaşlarımız var. Arkadaşlarımız, kulüpler ve futbolculara verilecek yaptırımlarla ilgili yasal olanakları bildiği için bu olay bana pek inandırıcı gelmiyor. Umarım böyle birşey yoktur. Mahkemenin sonucunu beklemek gerekir" diye konuştu.

Kalemci, iddiaların doğru çıkması durumunda Türk futbolunun büyük bir yara alacağını belirterek, "Böyle birşey varsa, kişiler cezalarını çekecektir. Ama bundan daha önemlisi Türk futbolu üzerinde çok kötü bir leke olur. Umarım böyle bir durum yoktur. Federasyonların çok düzenli çalıştığına inanıyorum. Alınan kararlarda Futbol Federasyonu'nun talimatlarının dışına çıkıldığını sanmıyorum. İddia edilen ilişkiler olmuşsa, hukukun dışında gelişen birşeyler olmuşsa, hoş birşey olmaz. Bu durumlar umarım kimsenin şevkini ve moralini etkilemez" ifadelerini kullandı.