HABER

Iğdır'da olaylar çıktı

Iğdır'da Barış ve Demokrasi Partili (BDP) Belediye Başkanı Mehmet Nuri Güneş ile 7 BDP'linin tutuklanmasını protesto eden kalabalıkla polis arasında olay çıktı.

Çıkan olaylara müdahale için istenen takviye jandarma ekibi, çarşı merkezinde güvenlik önlemi aldı.

BDP Iğdır milletvekili Pervin Buldan ve BDP bölge belediye başkanlarının da aralarında bulunduğu kalabalık, tutuklamaları protesto etmek için BDP İl Başkanlığı önünde bir araya geldi. Burada yapılan basın açıklamasının ardından bir grup gösterici Doğubayazıt Caddesi üzerindeki bazı iş yerlerine taşla saldırarak camlarını kırdı. Polis biber gazı ile gruba müdahale ederken, olayların yaşandığı Doğubayazıt Caddesi'ne gelen BDP Iğdır milletvekili Pervin Buldan, İl Emniyet Müdür Yardımcısı ile tartıştı.

Polisi olayları kışkırtmakla suçlayan Buldan, "Siz ne yapıyorsunuz, ne hakkınız var bu insanlara biber gazı sıkmaya, sizi Başbakan mı yönlendirdi?" dedi. Polis yetkililerinin sesini yükseltmemesi konusunda uyardığı Buldan, "Ben size de sesimi yükseltirim, sizin başbakanınıza da sesimi yükseltirim. Ben bu halkın milletvekiliyim" ifadelerini kullandı. Polis yetkililerinin, 'Halkınıza sahip çıkın' demesi üzerine Buldan, polisin halkı kışkırttığını ileri sürdü. İl genelinde gergin bekleyiş devam ederken,

takviye olarak istenen jandarma ekipleri kent merkezine geldi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön