HABER

İGSAŞ işçileri liman girişini trafiğe kapattı

Kocaeli (AA) - Kocaeli'nin Körfez İlçesi'nde kurulu İstanbul Gübre Sanayi A.Ş'de (İGSAŞ), fabrikanın üretimi durdurmasıyla iş akitleri feshedilen 217 işçi, eylemlerine devam ediyor.

İşçilerin bir bölümü fabrika girişiyle ortak kullanılan İGSAŞ Limanı girişini araç trafiğine kapatırken, yaklaşık 30 işçi de 60 metre yüksekliğindeki fabrika kulesine çıkarak Türk bayrağı astı. Liman girişinin trafiğe kapatılması nedeniyle, araçlar konvoy oluşturdu.

Eylem dolayısıyla Körfez İlçe Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler, fabrikanın girişine geldiler. Körfez İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Hasan Hüseyin Gökten, Petrol-İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Ali Ufuk Yaşar ile görüştü.

Eylemin kısa sürede bitirilerek, liman yolunun açılmasını isteyen Gökten, aksi halde limana giriş yapmak isteyen araçların konvoyunun daha da uzayacağını, bunun da istenmeyen sonuçlar doğuracağını söyledi.

Yaşar ise iş akitleri feshedilen işçilerin haklarını aramak için eylem yaptıklarını ifade etti. Liman yolunun açılması ve fabrikanın kulesinden inmeleri konusunda işçileri ikna etmeye çalıştıklarını belirten Yaşar, işçilerin, fabrika yöneticileri gelinceye kadar kuleden inmeyeceklerini söylediklerini bildirdi.

Bu arada işçiler, Hükümet ve işveren aleyhinde slogan attılar. Eylemin devam etmesi halinde fabrika girişine çevik kuvvet ekiplerinin sevk edileceği öğrenildi.

İşveren tarafından zarar ettiği gerekçesiyle kapatılan İGSAŞ'ta iş akitleri feshedilen 217 işçi, 15 Aralık'tan buyana kendilerini fabrikaya kapattı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler