HABER

İHD: Avukat Filiz Kayacı serbest bırakıldı

İHD, 28 Mayıs 2009’da “yasadışı örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklanan İHD Merkez Yönetim Kurulu üyesi Avukat Filiz Kalaycı’nın davanın dün görülen 2. duruşmasında serbest bırakıldığını bildirdi.

ANKARA (ANKA) - İHD’den yapılan yazılı açıklamada İHD üyeleri avukatlar Hasan Anlar, Filiz Kalaycı, Halil İbrahim Vargün, Murat Vargün ve Nedim Taş’ın 12 Mayıs 2009’da “yasadışı örgüt üyeliği” suçlamasıyla gözaltına alındığı, gözaltının 4. gününde Nedim Taş’ın tutuklandığı, diğer avukatların serbest bırakıldığı, itiraz üzerine Filiz Kalaycı’nın 28 Mayıs 2009’da tutuklandığı anımsatıldı. Davanın ilk duruşmasının 9 Kasım 2009’da görüldüğü, ancak bu duruşmadan tahliye kararı çıkmadığı belirtilen açıklamada davanın 2. duruşmasının dün yapıldığı ve Filiz Kalaycı’nın serbest bırakıldığı kaydedildi. Açıklamada şöyle denildi:

“Filiz Kalaycı ve diğer avukatların savunmalık mesleğini ve insan hakları savunulculuğu çalışmalarını engellemek isteyen ve bu arkadaşlarımız üzerinden diğer avukatlara ve aktivistlere gözdağı vermek isteyen kolluğun hukuka aykırı deliller uydurması sonucu böyle bir dava açıldı. Bu hukuka aykırı suçlamalar 2 celsede de açığa çıktı. Arkadaşlarımızın savunmalığını 274 avukat vekâlet alarak üstlendi. Davanın ilk celsesinde 130’un üzerinde avukat, ikinci celsede de her türlü hava muhalefetine rağmen 90’ın üzerinde avukat hazır bulundu.”

Açıklamada, İHD’yi yalnız bırakmayan avukatlara, yerli ve yabancı kurum temsilcilerine, aktivist ve insan hakları savunucularına teşekkür edildi. (ANKA)

Geri Dön