İİT'den "Filistin'e yönelik tarihi adaletsizlik düzeltilmeli" çağrısı

İslam İşbirliği Teşkilatının açıklamasından: "Filistin halkının Nekbe nedeniyle yaşadığı sıkıntılar giderek artarken bu acı hadise hem bireysel olarak hem toplum olarak hâlâ zihnimizde canlı. İşgal gücü İsrail, toprakları yağmalamaya, Filistinlilerin evlerini yıkmaya, katliam yapmaya, kutsalları çiğnemeye devam ediyor"

CİDDE (AA) - İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Nekbe'nin (Büyük Felaket) 71'inci yılında uluslararası topluma Filistin'e yönelik tarihi adaletsizliğin düzeltilmesi çağrısında bulundu.

Nekbe'nin 71'inci yılı nedeniyle İİT'den yapılan yazılı açıklamada, "Bu elim durum, uluslararası toplumun meşru uluslararası kararları uygulamaktan aciz kalması neticesinde 70 yıldan fazla süredir devam ediyor." ifadesi kullanıldı.

Uluslararası toplumun Filistin'e yönelik tarihi adaletsizliğin düzeltilmesi için üzerine düşen sorumluluğu üstlenmesi gerektiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Filistin halkının Nekbe nedeniyle yaşadığı sıkıntılar giderek artarken bu acı hadise hem bireysel olarak hem toplum olarak hâlâ zihnimizde canlı. İşgal gücü İsrail, toprakları yağmalamaya, Filistinlilerin evlerini yıkmaya, katliam yapmaya, kutsalları çiğnemeye devam ediyor."

Bunların yanı sıra İsrail'in Kudüs'ü Yahudileştirme ve Filistinlileri çevresinden koparma politikasının sürdüğü kaydedilen açıklamada, acı dolu uzun yıllara rağmen Filistin halkının davasına olan inancıyla, topraklarına dönüş hakkına, onurlu ve özgür yaşama hakkına bağlılığıyla mücadele ve dik duruş örneği sergilemeye devam ettiği aktarıldı.

İİT'nin, adil mücadelesinde ulusal haklarını geri alması için Filistin halkına daimi ve tam destek verdiği vurgulanan açıklamada, dünya ülkelerine de her türlü yolla bu halka destek olma çağrısı yapıldı.

- 1948'den beri dinmeyen acı: Nekbe

Filistinliler, İsrail'in 14 Mayıs 1948'de işgal ettiği Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi ve Filistinlileri zorunlu göçe tabi tutması nedeniyle 15 Mayıs'ı "Nekbe" (Büyük Felaket) olarak anıyor.

İsrail güçleri Nekbe sırasında yaklaşık bir milyon Filistinliyi zorla topraklarından çıkararak sürgün etti, Filistinlilere ait 675 köy ve kasaba yok edildi, binlerce Filistinli öldürüldü.

Nekbe'den dolayı halihazırda Filistinlilerin yüzde 80'i mülteci durumunda dünyanın farklı yerlerinde yaşıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler