HABER

İki köy arasındaki yol tartışması

SİVAS (İHA) - Sivas'a bağlı Aydoğmuş ve Hayranlı köyleri arasında bulunan toprak yol, iki köyün birbirine düşmesine neden oldu. Hayranlılar patika yolu ulaşıma kapatırken, iki köy arasındaki yol sorununun Sivas Valiliği tarafından çözüleceği öğrenildi.

Sivas'a 30 kilometre uzaklıkta bulunan Aydoğmuş ile Hayranlı köyleri arasında yol anlaşmazlığı yaşanmaya başladı. Aydoğmuşlular'ın patika yolu kullanmalarını istemeyen Hayranlı ihtiyar heyeti ile köylüleri, patika yolu kazarak kullanıma kapattı. Yolun kapatıldığını duyan Aydoğmuş Köyü Muhtarı Rahmi Polat, durumu şikayet dilekçesi ile Sivas Valiliği'ne bildirdi. Valilik talimatıyla yapılan incelemelerde iki köyün sınırına 30 metre uzaklıktaki yolun kazıldığı tespit edildi. Her iki köyden muhtarlar ve şahitler dinlenerek ifadeleri alındı.

İlk olarak iki köyün muhtarı dinlendikten sonra şahitler çağırıldı. Şahitler dinlenmeden önce bir görevli tarafından yönleri kıbleye çevrilerek şeref ve namus üzerine söz vermeleri istendi. Aydoğmuş Köyü muhtarının şahit olarak gösterdiği kendi köylüleri ile Yıldız Köyü köylüleri, trafiğe kapatılan yolun 6 yıl önce iş makineleri tarafından açıldığını söyledi. Şahitler, köylülerin aralarındaki husumetten dolayı yolun kazılarak trafiğe kapatıldığını belirttiler. Hayranlı köylüleri ise yolu kendilerinin kazmadığını ve yoldan aracın geçmediğini iddia etti.

Bu arada, ifadeler alınırken köylüler arasında yaşanan tartışma üzerine jandarmalar araya girerek ortamı sakinleştirdi. Hayranlı köylüleri, "Bizler köylü olarak bu yolun kazılarak trafiğe kapatılmasını istedik. Sonra bazı köylüler gelerek burayı kazdık. Biz Aydoğmuş köylülerinin bu yolu kullanmalarını ve hayvanlarının bizim otlaklarda otlanmalarını istemiyoruz. Ayrıca bu yolun onların tarlalarının sınırlarında olduğunu bilmiyorduk. Yol açılsa bile yine bunların bu yolu kullanmalarına izin vermeyeceğiz" dediler.

Tutanakların alınmasından sonra İHA muhabirine bir açıklama yapan Muhtar Rahmi Polat, yıllardır yolu kullandıklarını ve diğer köylerin kendilerini çekemediklerinden yolu kazdıklarını söyledi. Hayranlı Köyü muhtarı Bekir Yokuş ise yoldan hiç bir aracın geçmediğini belirterek, yolu kazma kararı aldıklarını ve kazdıkları yolun diğer köyün sınırlarında olmadığını kaydetti.

Valilik İdare Kurulu'nun ileriki günlerde konu ile ilgili kararı kamuoyuna açıklayacağı bildirildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön