HABER

İki ülke arasında 'zehir' krizi! İki Rus diplomat sınır dışı edildi

İki ülke arasında 'zehir' krizi! İki Rus diplomat sınır dışı edildi

Çekya Başbakanı Andrej Babis, düzenlediği basın toplantısında, Rusya Büyükelçiliği’ndeki iki çalışanın, Prag Belediye Başkanı Zdenek Hrib ile birlikte iki belediye yetkilisini zehirlemek için ‘risin’ (Bir çeşit zehir) sipariş ettiğini ve bu nedenle sınır dışı edildiklerini açıkladı.

Olay, Mart ayının ortalarında meydana geldi. Çekya Başbakanı Andrej Babis ve Çekya Dışişleri Bakanı Tomas Petricek düzenledikleri ortak basın toplantısında, Rusya Büyükelçiliği’ndeki iki çalışanın, Prag Belediye Başkanı Zdenek Hrib ile birlikte üst düzey belediye yetkilileri olan Ondrej Kolar ve Pavel Novotny’i ‘zehirlemek’ için Rusya’dan risin sipariş ettiklerini belirtti. Başbakan Babis ve Petricek gazetecilerden soru kabul etmedi ve bahsi geçen çalışanların kimliklerini açıklamadı. Söz konusu kişilerin sınır dışı edileceği aktarıldı.

RUS BÜYÜKELÇİLİĞİNDEN CEVAP: PROVOKASYON

Çekya’nın Rusya’nın Prag Büyükelçiliğinde çalışan iki kişiyi sınır dışı etme kararına ilişkin Prag’daki Rus Büyükelçiliği, “Bu uydurulmuş, provokasyon amaçlıdır. Çekya’nın zaten gerilmiş olan ilişkileri normalleştirme konusundaki isteksizliğini gösteriyor. Hayal kırıklığına uğradık. Yapıcı diyaloğu daha da daraltan Çekya’nın yaklaşımı” ifadelerini kullandı.

(DHA)

Geri Dön