HABER

İki yeni KHK ile kamudan 2 bin 766 ihraç

İki yeni KHK ile kamudan 2 bin 766 ihraç

Türkiye’de iki yeni Kanun Hükmünde Kararname ile toplam 2 bin 766 kamu personeli görevinden ihraç edildi.

Tutuklu ve hükümlülerin duruşmalara tek tip kıyafetle getirilmesi zorunlu kılındı.Türkiye'de olağanüstü hâl uygulaması kapsamında hazırlanan 695 ve 696 sayılı iki yeni Kanun Hükmünde Kararname (KHK), Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

695 sayılı yeni KHK kapsamında, çeşitli kurumlarda görev yapan 2 bin 766 kamu personeli görevinden ihraç edildi. 115kişi ise görevine iade edildi.

İhraç edilenler arasında Türkiye'nin çeşitli üniversiteleri arasında görev yapan 105 akademisyen bulunuyor.

Bunun yanı sıra Adalet Bakanlığı ve bağlı kuruşlardan 245, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan 12, TÜBİTAK'tan 45, Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı'ndan 53, Dışişleri Bakanlığı'ndan 10, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan 19, İçişleri Bakanlığı'ndan 20 ve Milli Eğitim Bakanlığı'ndan 392 kişi ihraç edildi.

Yeni KHK kapsamında Türk Silahlı Kuvvetlerinden toplam 637 kişi, Jandarma Genel Komutanlığından 360, Emniyet Genel Müdürlüğünden 61, Sahil Güvenlik Komutanlığından 4 personel ihraç edildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan 341, Yargıtay Başkanlığı'ndan da 22 kişi ihraç edildi.

Yedisi dernek, yedisi vakıf olmak üzere 17 kurum kapatılırken, daha önceden kapatılan bir vakıf açıldı, yurt dışında öğrenim gören altı kişinin ise öğrencilikle ilişiği kesildi.

Duruşmalarda tek tip kıyafet zorunluluğu

696 sayılı KHK kapsamında anayasal düzeni bozmaktan yargılanan tutuklu ve hükümlülere duruşmalarda tek tip kıyafet zorunluluğu getirildi.

Yeni KHK'ya göre, "cebir ve şiddet kullanarak, Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs,” "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs,” "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ni ortadan kaldırmaya veya Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin görevlerini kısmen veya tamamen yapmasını engellemeye teşebbüs” ve "Cumhurbaşkanına suikast ve fiili saldırı” suçlarından yargılananlar duruşmalarda badem kurusu renginde tulum giyecek.

"Türkiye Cumhuriyet Hükümeti'ne karşı isyan,” "devletin güvenliğine karşı suçlar” ile "anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar” nedeniyle "örgüt kurma, suç için anlaşma ve örgüte silah sağlama” suçlarından yargılananlar ise duruşmalara gri renkte tulum giyerek katılacak.

Kadın tutuklu ve hükümlüler ile çocukların kıyafetleri tulum olmayabilecek. Kadın tutukluların kıyafetleri ve buna dair uygulamaya ilişkin hususlar bir ay içinde yürürlüğe girecek yeni yönetmelikle belirlenecek.

Taşeron işçi düzenlemesi

Yeni KHK kapsamında taşeron işçilere ilişkin de düzenleme yapılarak, taşeron işçilerin sürekli işçi kadrosuna geçmesinin önü açıldı.

Taşeron işçiler, 10 gün içinde çalıştıkları idarenin hizmet alım sözleşmesinin yapıldığı birime, sürekli işçi kadrolarında istihdam edilmek üzere yazılı başvurabilecek. Ardından sürekli işçi kadrosuna geçebilmek için yazılı ve/veya sözlü ya da uygulamalı sınava alınacaklar. Sınavda başarılı olanların kadroya geçirilmesine ilişkin süreç 90 gün içinde sonuçlandırılacak.

Erdoğan'dan yeni KHK'lara ilişkin değerlendirme

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni KHK'lara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Sudan ziyareti öncesinde Ankara Esenboğa Havalimanı'nda açıklama yapan Erdoğan, tek tip elbise uygulamasının sadece duruşmalarda geçerli olacağına dikkat çekerek, "Öyle kravatlı, havalı bir şekilde gelemeyecekler. Bu mağdurların da talebi. Türkiye'ye mahsus da değil bu. Dünyanın değişik yerlerinde uygulanıyor. Guantanamo'da bu yaşam tarzı hâline dönüştü. Hatta orada ayaklarına zincirler takılıyor. Türkiye'de bu var mı? Yok” dedi.

Erdoğan taşeron işçilere ilişkin düzenleme konusunda da "Gerek Maliye Bakanımız gerek Çalışma Bakanımız bu konu üzerinde çok çalıştılar. Bizim de burada gayretimiz oldu. Kamu kurumları da bu işin içine alındı” dedi. "Cumhurbaşkanlığı'nda taşeron vardı fakat taşeron olarak çalışan kalkıyor. Hepsi bizim kadromuzun içine giriyor” şeklinde konuşan Erdoğan, "Taşeron falan kullanılmayacak” dedi.

DW/DHA/Reuters, JD/CÖ

© Deutsche Welle Türkçe

Geri Dön