HABER

İki yıl karnı burnunda gezdi

ZONGULDAK(İHA) - Zonguldak'ta 52 yaşındaki bir kadının karnından 11 kilo 235 gram ağırlığında tümör kitlesi çıktı.

20 Yıldır karnında ağrılar olduğunu, son iki yılda da karnında şişme ve ağrıların çok şiddetli olarak arttığını belirten Şadıman Gümüştaş'ın (52) karnından 11 kilo 235 gram ağırlığında tümör olduğu anlaşıldı. Dünyada birkaç örneği bulunan tümör, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ) Tıp Fakültesi doktorları tarafından alındı.

Ağrıların artması üzerine bir yıl önce bir sağlık kuruluşuna gittiğini, yapılan tetkiklerde önemli bir sorun çıkmadığını belirten Şadıman Gümüştüş, en son çare olarak ZKÜ Tıp Fakültesi'ne başvurdu. Şadıman Gümüştaş'ın, burada yapılan tetkiklerinde karnında 11 kilo 235 gram ağırlığında liposarkom adı verilen tümör kitlesi olduğu saptandı.
Dünyada çok az örnekleri olduğunu belirten Yardımcı Doç. Dr. Kemal Karakaya, tümörün alınmasının çok zor olduğunu ve bazen alınamadığını belirterek, hastaların hayatını kaybettiğini söyledi. Karın bölgesinin tamamına yakın yerini kaplayan tümörün 4 saatlik bir cerrahi operasyonla alındığını belirten Karakaya, ameliyatı 9 kişilik bir ekiple başarı ile yapıldığını ifade etti.

ZKÜ Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Kemal Karakaya, dünyada bu ameliyatlardan sadece birkaç tane örnek olduğunu belirtti. Karakaya, "Hastamız karın ağrısı, şişlik ve karındaki meydana gelen sertlik kitlesi nedeni ile bize başvurdu. Yapılan incelemelerde yağ doku ile ilgili düşündüğümüz kitle saptandı. Ameliyatta karın iç organlarına yakın olan büyük boyutlarda bir kitle ile karşılaştık. Bu kitle geride hiç kalmayacak şekilde tamamen çıkartıldı. Bu geride bırakılmadan çıkarılan ender
kitlelerden biri. Bunun dünyada birkaç örneği var. Karın üst kısımlarda şişlik, şişkinlik ve ağrı şikayetleri nedeniyle başka bir sağlık kuruluşunda yapılan muayene ve tetkiklerinde önemli bir sorun saptanmadığını bize söyledi. Şikayetleri gittikçe artan hastamızın hastanemizde tekrarlanan muayene ve tetkiklerinde, hastanın karnında karnın yarısından fazlasını dolduran kitle saptandı. Hastanın yaşam fonksiyonlarını, günlük yaşamını etkileyen bu kitle, yapılan başarılı bir ameliyatla çıkarıldı. Çıkarılan
kitle 11 kilo 235 gram ağırlığında ve 55x35x25 santimetre boyutlarında ölçüldü. Ameliyat sonrasında hastada herhangi bir sorun yaşanmadı. Ameliyatı 5 cerrahi, 4 de anestezi uzmanı ile birlikte yaptık. Bu vakanın dünyada sadece birkaç tane örneği var. Tıp dilinde buna liposarkom deniliyor. Hastamızın şuan için durum iyiye gitmekte. Ameliyat olduktan 7 gün sonra taburcu ettik. Ama düzenli aralıklarla hastayı takip altında tutuyoruz" dedi.

Karnından liposarkom adı verilen tümör kitlesi çıkan Şadıman Gümüştaş, son iki yılda karnında şişme olduğunu belirterek, "Mide yanması vardı. Doktorlara gidip geliyordum. İki seneden beri karın şişmesi başladı bende. Çok rahatsız oldum ve fakülteye baş vurdum ameliyata aldılar beni. Yerimde duramıyordum, dolaşmam gerekiyordu, sırtlarım ağrıyordu. Allah'a şükür olsun şimdi sağlığım iyi, 30 sene önceki gibiyim. Yattığım zaman uyuyamıyordum. Oyana-buyana döneceğim zaman elimle karnımı tutup dönüyordum. Bir çocuk gibi elimle kaldırıyordum karnımı. Şimdi hiçbir sıkıntım yok, Allah bir daha böyle bir şey vermesin" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön