HABER

İklim değişikliğiyle mücadelede vergi önerisi

Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner, Kopenhag Zirvesi sırasında uluslararası düzeyde yapılan tüm mali işlemlere vergi getirilmesi önerisinde bulundu.

Kouchner, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile görüşmesinin ardından BM'de gazetecilere yaptığı açıklamada, Kopenhag Zirvesi'nde iklim değişikliğinden en çok etkilenen gelişmekte olan ülkelere yardım amacıyla uluslararası alanda tüm mali işlemlerden yüzde 0.005 vergi alınmasını önerdiklerini belirtti.

Fransız Bakan Kouchner, Bu son derece az vergi miktarının gelişmekte olan ülkelere yoksullukla ve iklim değişikliğinin olumsuz etkileriyle mücadele etmelerinde büyük yardımı olacağını belirtti. Fransa'nın bu öneri üzerinde bir yıldan beri uzmanlarla çalıştığını anlatan Kouchner, 'Dünyadaki acıları ve sorumlulukları yeniden dengeye oturtmak ve dayanışma içinde olmak zorundayız'' dedi.

Bu önerinin Kopenhag'da gündeme gelmesini istediklerini belirten Kouchner, ''Bu önerimiz tartışılırsa bunun çok büyük yararı olur'' dedi. Genel Sekreter Ban da Kouchner ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, ''Umarım bu öneri Kopenhag Zirvesi'nde tartışılır'' diye konuştu.

Fransız Bakan, Kopenhag Zirvesi'nde uzlaşmaya varılmasının ardından bu anlaşmanın daha sonraki dönemde yasal olarak bağlayıcılığı olan bir anlaşmaya dönmesini umduğunu da belirterek ''Bu konuda BM sistemine büyük rol düşüyor. Bu kapsamda Fransa'nın varılması muhtemel bir anlaşmanın uygulanmasını denetlemek amacıyla bir dünya çevre örgütünün kurulması önerisi de bulunmaktadır'' dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön