HABER

İKÖ Dışişleri bakanları toplantısı

CİDDE (İHA) - İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu, Suudi Arabistan'ın Cidde kentindeki İKÖ Genel Merkezi'nde dışişleri bakanları düzeyinde Filistin ile ilgili yapılan toplantıda, İKÖ'nün Filistin sorununun çözümü konusunda uluslararası alanda etkili olmaya başladığını, ancak sonuca ulaşılması için çok daha fazla çaba sarf etmeleri gerektiğini söyledi.

İsrail'in geçtiğimiz hafta Beyt Hanun'daki katliamının ardından dışişleri bakanları düzeyinde acil bir toplantı yapılmasını kararlaştıran İKÖ Genel Sekreteri İhsanoğlu, bugün Cidde'deki genel merkezde yapılan toplantının açılış konuşmasında, "Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın isteği üzerine, İsrail'in Filistin'e vahşi saldırılarını görüşmek üzere toplandık. Öncelikle davete katıldığınız için hepinize teşekkür ederim. İsrail'in Filistin'i yok etmeyi amaçlayan sistemli saldırılarını durdurması için ilgili taraflarla görüşmelerde bulunduk. Ayrıca BM Güvenlik Konseyi'nin acil olarak toplanması ve İsrail'in Filistin'de işlediği katliamın görüşülmesini istedik. Katar sayesinde İsrail'in kınanması için girişimlerde bulunduk, ancak ABD tarafından veto edildi. İslam gruplarının Cenevre'deki bu başarısından dolayı oldukça memnunum. BM İnsan Hakları Konseyi'nin Beyt Hanun'da sivillere yönelik suçların faillerinin bulunması için inceleme kararı alması ayrı bir sevinç kaynağı. İslam örgütlerinin batılı örgütlerde söz hakkı olduğunu ve isteklerini yaptırabilmesi bakımından bu karar önemlidir. Bu sonuçlar İKÖ'nün uluslararası alanda etkili bir rolü olduğunu göstermemektedir, ancak çalışmalarımızı cesaretlendiren bir sonuç alındığı kesindir" dedi.

İKÖ'nün bu başarılarının birçok ülke tarafından saygıyla karşılandığını ve İsrail'in haksız saldırıları ve uluslararası hukuku çiğneyen uygulamalarının görülmeye başlandığını söyleyen İhsanoğlu, "Gelinen bu noktayı iyi değerlendirip, İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını durdurmasını sağlamalıyız. ABD'nin BM İnsan Hakları Konseyi'nde İsrail'in Filistin'de işlediği suçlardan dolayı kınanmasını veto etmesinin ardından, İslami örgütlere, BM Genel Kurulu'nu 'Barış için birlik' adına toplanmasını, İsrail'in suçlarının konuşulmasını ve Filistin'in uluslararası arenada korunmasını, İsrail saldırılarının durdurulmasını, barış sürecinin yeniden başlatılması ve İsrail'e uluslararası hukuka uyması için baskı yapılması konusunda gerekli adımları atması çağrısında bulunuyorum" şeklinde konuştu.

Filistin'deki son durumu da değerlendiren İhsanoğlu, "İsrail saldırılarının son zamanlarda yeniden artmasıyla, Filistin halkı hemen her gün temel ihtiyaçlarını karşılayamama, yaralanma ve öldürülme, evlerinin ve altyapılarının yıkılması gibi toplu cezalandırılmalara maruz kalmakta" şeklinde konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler