HABER

İKSV kendi binasında

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), 15 yıldır çalışmalarını sürdürdüğü Beyoğlu'ndaki Luvr Apartmanı'ndan İstanbul'un bir başka tarihi binasına, Şişhane’deki Deniz Palas'a taşındı.

İSTANBUL(ANKA)- Bu gelişmeyle, İKSV’nin kurucularından Dr. Nejat F. Eczacıbaşı’nın vakfa kendine ait bir mekân kazandırma hayalinin de, 1993 yılında İKSV Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı devralan Şakir Eczacıbaşı önderliğinde gerçekleştiği belirtildi.

İKSV, yeni binasının tanıtımı için, bugün binanın giriş katında yer alan performans merkezi Salon’da bir basın toplantısı düzenledi. Festivalleri ve etkinlikleriyle otuz yedi yıldır İstanbul'un kültür ve sanat yaşamında önemli bir rol üstlenen İKSV, yeni binasında bundan böyle etkinliklere ev sahipliği de yapabilecek ve sanatseverlere yenilikler sunacak. İKSV Yönetim Kurulu ve Mütevelliler Kurulu üyelerinin de katıldığı tanıtım toplantısında, İKSV Mütevelliler Kurulu Başkanı Prof. Talat S. Halman, İKSV Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Kocabıyık, İKSV Yönetim Kurulu Üyesi Oya Eczacıbaşı, Beyoğlu Belediye Başkanı ve İKSV Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Misbah Demircan ve İKSV Genel Müdürü Görgün Taner konuşmacı olarak yer aldı.

-“EYLÜL 2006’DAN BERİ RESTORASYON SÜRÜYORDU”-

İKSV tarafından 2004 yılında satın alınan ve 2005 yılında 9. Uluslararası İstanbul Bienali mekânlarından biri olarak sanatseverlerle buluşan Deniz Palas Apartmanı’nın, restorasyonuna 6 Eylül 2006 tarihinde başlandı. Deniz Palas’ın üç yıl süren yenileme çalışmalarının ardından kentin hareketli kültür ve sanat yaşamına, İKSV’nin yeni binası olarak kazandırıldı.

Verilen bilgiye göre Deniz Palas Apartmanı'nın satın alımı ve restorasyonu, birçok kişi ve kurumun destek ve katkılarıyla gerçekleşti. İKSV’ye mülk bağışında bulunan Halide Fitnat Altan, Ayşe Saime Eren, Leyla Gencer ve Tunç Yalman’ın yanı sıra Deniz Palas Apartmanı’nın restorasyonunun gerçekleştirilmesine katkı sağlayanlar arasında Feyyaz Berker, Selahattin Beyazıt, Nuri A. Çolakoğlu, Ömer Dinçkök, Bülent Eczacıbaşı, Faruk Eczacıbaşı, Nihat Gökyiğit, Asım Kocabıyık, Ertuğrul Kurdoğlu, Zafer Kurşun, Hüsnü Özyeğin, Sakıp Sabancı adına Güler Sabancı, Ethem Sancak, Ferit Şahenk, TAV Havalimanları Holding ve Zafer Yıldırım yer alıyor. Binanın restorasyonunda Eczacıbaşı Holding ve Borusan Holding malzeme yardımında bulundu. Destek veren kurumlar arasında TC Kültür ve Turizm Bakanlığı, TC İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Beyoğlu Belediye Başkanlığı da bulunuyor.

-HALİÇ’E HAKİM KONUMUYLA BENZERSİZ BİR YAPI-

Haliç’e hâkim konumuyla benzeri az bulunur bir yapı olarak kabul edilen Deniz Palas Apartmanı’nın restorasyonunda özgün mimari özellikler aynen korunurken, yok olmuş öğeler özenle günışığına çıkarıldı. Doğan Tekeli’nin danışmanlığında ve Burhan Satıcı’nın koordinasyonunda gerçekleştirilen yenileme çalışmaları, Süreyya Saruhan’ın önderliğinde, tarihi binaların restorasyonunda uzmanlaşmış Saruhan Mimarlık tarafından yürütüldü. Yüklenicilik görevini Özsoy İnşaat üstlendi. Binanın iç mimari tasarımında Nazlı Gönensay; iç süslemeler ve tezyinatta ise Dr. Kaya Üçer’le çalışıldı. Ofis mobilyaları Koray Malhan (Koleksiyon), bina içi yönlendirmeler İKSV Kurumsal Kimlik Danışmanı Bülent Erkmen tarafından tasarlandı.

-FARKLI SANAT PERFORMANSLARI İÇİN UYGUN MEKAN-

İKSV’yle yeniden yaşam bulan 4 bin 200 metrekare büyüklüğündeki yedi katlı bina, yalnızca vakıf ofislerine değil, sanatseverler için bir buluşma merkezi haline gelecek farklı mekânlara da ev sahipliği yapacak. İKSV’nin yeni binasında farklı sanat alanlarında performansların gerçekleştirileceği performans merkezi Salon, İKSV Tasarım mağazası, Borsa yönetiminde hizmet verecek olan X Restoran ve Peralı adlı kafenin yanı sıra uzun yıllar İKSV’nin Mütevelliler Kurulu Başkanlığını üstlenmiş olan soprano Leyla Gencer’in müzesi de yer alacak. Leyla Gencer’in La Scala Tiyatrosu’nda dekoratörü olarak uzun yıllar birlikte çalıştığı yakın dostu ve bugün Sferisterio Opera Festivali’nin sanat yönetmeni olan Pierre Luigi Pizzi tarafından düzenlenen müzenin hazırlık çalışmaları sürüyor. Mart 2010 tarihinde binanın beşinci katında açılması planlanan Leyla Gencer müzesinde, Leyla Gencer’in Milano’daki evinden getirilen özel eşyaları sergilenecek; sopranonun piyanosu eşliğinde dinletiler düzenlenecek. (ANKA)

Geri Dön