İKT Zirvesi başladı

Dakar (AA)- İslam Konferansı Teşkilatı'nın (İKT) 11. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi, Senegal'in başkenti Dakar'da başladı.

Le Meridien otelindeki kongre merkezinde yaklaşık 1 saatlik gecikmeyle başlayan zirve, Kuran-ı Kerim okunmasıyla açıldı.

Açılışta İKT'nin 10. Dönem Başkanı olan Malezya'nın Başbakanı Abdullah Ahmed Bedevi bir konuşma yaptı. İKT'nin uluslararası sorunların çözümü konusunda daha etkin rol oynaması için çalışmalar yaptıklarını anlatan Bedevi, İKT'nin Batı ile Müslüman dünyası arasında köprü rolü oynayacağını, ön yargılara karşı savaşacağını söyledi.

Zirvenin gündeminde, yoksullukla mücadelenin geniş yer aldığını söyleyen Bedevi, eğitim ve çalışma hakkı verilen Müslüman kadınların günlük hayatta daha çok yer alması gerektiğini ifade etti.

İKT'nin, Müslümanların uluslararası platformda seslerini duyurması için çok önemli bir aracı olduğunu kaydeden Bedevi, İslamofobiyaya karşı uluslararası alanda savaşılacağını da belirtti.

Konuşmasının ardından Başkanlık Divanı seçimlerinin sonuçlarını bildiren Bedevi, iki gün süren İKT Dışişleri Bakanları toplantılarında Senegal'in başkanlığa, Mısır, Türkiye ve Filistin'in de başkan yardımcılığına seçildiğini söyledi.