HABER

İlaca kimlik numarası uygulaması başlıyor

İlaç güvenliğinin sağlanması için uygulamaya konulan İlaç Takip Sistemi kapsamında, artık 1 Ocaktan sonra üretilen ürünlerde 'ilacın kimlik numarası' olarak adlandırılan 'karekod' yer alacak.

İlaca kimlik numarası uygulaması başlıyor

ANKARA (A.A) -Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun, İlaç Takip Sisteminin nasıl uygulanacağına açıklık getiren genelge yayınladı.

Tosun, genelgede, 181 sayılı ''Sağlık Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname''de, Sağlık Bakanlığına ''ilaç güvenliliğinin sağlanması'' görevinin verildiğine dikkati çekti.

Bu amaçla söz konusu kanuna dayanılarak, ilaçların izlenebilirliğinin sağlanması için ''Beşeri Tıbbi Ürünler Ambalaj ve Etiketleme Yönetmeliği''nde yapılan bir değişiklikle ürünler üzerinden kupürün kaldırılarak yerine ''karekod'' adıyla yeni bir tanımlayıcı konulduğunu hatırlatan Tosun, ürünler üzerine ''karekod'' uygulanabilmesi için gerekli geçiş sürelerinin yönetmelik değişikliği ile tanındığını belirtti.

Yapılan çalışmalardan çıkan sonuçlar doğrultusunda zamanlamanın ihtiyaca göre değiştiriltiğini ve ürünlere ''karekod'' konulma mecburiyetinin 1 Ocak 2010 tarihi olarak belirlendiğini kaydeden Tosun, ''Bu tarihten itibaren üretilen tüm ürünlere karekod konulacaktır. Üretim tarihleri 2010 içindeyse ithal ürünlere de mutlaka karekod konulacaktır'' ifadesini kullandı.

Tosun, 1 Ocaktan önce kupürlü olarak üretilen ürünlerin, kupürleri iptal edilerek üzerine ''karekod'' konulmak suretiyle ya da 1 Ocak 2011 tarihine kadar eskiden olduğu gibi kupürlü satılabileceğini bildirdi.

Geri Dön