HABER

"İlaçlara dirençli mikroplar artıyor"

Bilim adamları, ilaçlara dirençli mikropların sayısının giderek arttığı uyarısında bulundular.

Amerikan Mikrobiyoloji Derneği'nin düzenlediği toplantıda bir araya gelen bilim adamları, antibiyotiklere dirençli bakterilerin sayısının arttığını endişeyle dile getirdiler.

ABD'deki Hastalıkların Kontrolü ve Önlenmesi Merkezi'nin bir raporunda da 300 hastanede 8500 "acinotobacter" türü üzerinde yapılan testlerde, 4 antibiyotik çeşidiyle artık tedavi edilemez olan bakterilerin oranının 1995'te yüzde 4,5'ten, 2004'te yüzde 16,7'ye çıktığının tespit edildiği belirtildi.

Mikropların ilaçlara dirençli hale gelmesine, antibiyotiklerin aşırı kullanımının ve ilaçların nasıl kullanılması gerektiği konusundaki cehaletin yol açtığı belirtildi. Cleveland'daki VA Tıp Merkezi'nden Louis Rice, "Gerekenden fazla doz direnci artırır" dedi.

California Üniversitesi'nden araştırmacıların bir raporunda da zatürre hastalığına karşı bir hafta ya da bir haftadan daha az süre antibiyotik tedavisi gören hastaların iyileşme oranının, 10-14 gün ilaç tedavisi görenlerle aynı olduğu belirtildi. Rice, daha az süreli tedavilerin etkinliği konusunda araştırmalar yapılması gerektiğini belirtti.

Rice, bu yıl hastanede alınan mikroplardan 90 bin kişinin hayatını kaybedeceği tahmininde bulunurken, bunların yüzde 70'inin antibiyotiklere dirençli bakteriler yüzünden olacağını kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön