İlber Ortaylı'dan Suriyeli çıkışı: Haddinizi bilin

Prof. Dr. İlber Ortaylı,Türk vatandaşlığı verilen Suriyeliler ile Rumeli göçmenlerini karşılaştıranlara "Haddinizi bilin" diye seslendi.

 İlber Ortaylı'dan Suriyeli çıkışı: Haddinizi bilin

CNN Türk ekranlarında yayınlanan, Deniz Bayramoğlu'nun sunduğu Gündem Özel programında konuşan Ortaylı şöyle konuştu:

"Kaybolan imparatorluğun hatta ana vatanın içinden gelen insanlar, sizin mütalaanızın haricindedir, haddinizi bilin. Suriyeliyi tutacaksan, burada kalsın diyeceksen kalsın, fakat kalkıp ama sizde zaten Rumeli'den geldiniz, yok adalardan geldiniz demesin. Nereden geleceklerdi ki, Fatih'in zamanında devlet-i Aliyye'nin sınırları neresiydi.

Bosna Hersek, Arnavutluk, Yunanistan'ın aşağısına inmişiz yani, bitmiş." diyerek, Türk göçmenlerle, Suriyelileri aynı kefeye koyanlara tepki gösterdi.

O günlerde Suriye'nin Osmanlı topraklarında olmadığını hatırlatan Ortaylı, "Bu son derece densizlik. Burada sırf cehalet değil, bana göre cehaletle beslenen etnik eğilimler var bu çok tehlikeli. kendi adını, kendi kültürünü koymamış insanlar bir şeyi yalıyorlar yani. Türk unsuruyla çok uğraşmaya başladılar. Bu sağlıklı değil, bu beni çok ürkütür" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 48 yorum
İLBER HOCA ŞİMDİ TARİHÇİLİĞİNDEN ŞÜPHE ETTİM.SENDE HADDİNİ BİL SEN TARİHÇİ OLARAK ÜSTELİK TÜRK TARİHÇİSİ OLARAK TÜRKLERİ OSMANLIYI FATİH ZAMANINDAKİ SINIRLARLA SINIRLAYAMAZSIN.BİZ KIZIL ELMA ÜLKÜSÜ OLAN VE HERDAİM HEDEFİ GÜNEŞİN BATTIĞI YER OLAN BİR MİLLETİZ.BİZİ SINIRLARA HAPSETMEK SENİN HADDİN DEĞİL RUMELİLİSİDE BALKANLISIDA SURİYELİSİDE ORTA ASYALISIDA BİR VE BERABER DİYE DÜŞÜNMELİYİZ.BİZ 3 KITADA ŞEHİTLERİ OLAN .AT OYNATAN OK ATAN KILIÇ SALLAYAN BİR MİLLETİZ.BU TOPRAKLARDA TOPLANAN VE BU HEDEFE YÜRÜYECEK İNANMIŞ İNSANLARA İHTİYACIMIZ VAR ANADOLU SON SAVAŞ İÇİN TOPLANMA ÜSSÜDÜR.
yavaş üstad sakın ol. çok da doğru demiş adaam ama sen meseleyi yaptığın şov gibi anlamışsın. Fatih Sultan Mehmet zamanında alınan topraklara Türkler yerleştirildi. Mora Balkanlar Batı Trakya v.s. yani kimsenin haddine değil vatanın öz evladı ile ataları çok değil 100 sene önce ingilize fransıza Osmanlıyı satan insanları karşılaştırmak. ayrıca 3 kıtada Osmanlı gibi yayılmak senin gibi vort vort atmakla değil çalışmakla ilerlemekle olur.
hadi ordan işine bak,git fesliden tarih öğren.elhamdülillah müslüman boşnağım,türküm.sana kısaca tarih bilgisi vereyim.osmanlıyımilk aırtından vuran filistinli araplardır,hatta lübnanda türk trenini kalleşçe pusuya düşürdüklerini anlatan bir parodi düzenliyorlar,hergün,turistlere kahramanlıklarını gösteriyorlar.sonra suriyeli araplar,sonra ermeniler.balkanlarda da ilk hırvatlar ihanet etmiştir.hani viyana kapılarına kadar dayandık deriz ya heh işte balkanlardan viyanaya boşnakların yardımlarıyla geldi osmanlı imparatorluğu.bu kalleş araplarla bizi bir tutanın aklı dengesi yerinde değildir.
kardaş, güneşin batmadığı yer, kızıl elma mızıl elma 600 yıl önceydi.fazla dizi izliyorsunuz.azıcık realiteye bak derim. senin anlattığın hikaye 600 yıl önceydi dostum. tvde her duyduğunuzun peşinden gide gide memleketin içine ettiniz.
@realitee , biraz kafayı çek de kendine gel :)
''At oynatırken'' derken??
Aklını sorgula çok bilmiş cahil
topraksız vatansız şuursuz
Kızılelmayı diriliş dizisinden öğrendiğini belli ettin Allah tan bu dizi varmış
realitee kesin Suriyeli dir
kac kitap okudun ilmin bilimin ne ? birikimin ne haa sadece klavye delikanlisin diye takılıyorsun yazik guruh içinde kaybolacaksin
yok hoca sen kitapları üniversitelere vereceğine saraya bağışladın ya benim gözümde hiç bir değerin kalmadı.o kitapları sarayda kim okuyacak ki
cahil heryerde cahil.. yobazın sağ yada sol u olmaz... tanıdığım Boşnaklar var. Çiçek gibi insanlar.. Birçok kişininde komşusu vardır..Kim der böyle birşeyi.. yalan gündemlerle birileri Memleketi germenin peşinde
Hoca bunlar harbi cahil tayfası.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler