HABER

İletim ek ücretine sınırlama

ANKARA (İHA) - Elektrikte iletim ek ücretinin 1 Ocak 2003 tarihinden itibaren Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi'nin iletim tarifesinin binde 7'si olarak uygulanması kararlaştırıldı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'nun (EPDK) bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan kararlarına göre, elektrikte ek iletim ücreti, Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi'nin iletim tarifesinin binde 7'i olarak uygulanacak. Söz konusu 7'lik iletim ek ücreti, Türkiye Elektrik İletim A.Ş. tarafından aylık olarak hesaplanacak ve takip eden ayın 20'sine kadar Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu hesabına yatırılacak. Doğalgaz piyasasında faaliyet gösteren lisans ve sertifika sahibi tüzel kişilerin ödemekle yükümlü oldukları katılma payı oranı da 1 Ocak 2003'den itibaren binde 1 olacak.

SERBEST DOĞALGAZ TÜKETİCİLERİ Kurumun bugün yürürlüğe giren doğalgaz piyasasındaki serbest tüketicilere ilişkin kararı ile de, Doğalgaz Piyasası Kanunu'nun yürürlüğe girdiği tarihten önce alınmış kanuni bir hak, belge, izin ve yetkilendirmeye dayanarak doğalgaz dağıtımında bulunan şehir içi doğalgaz dağıtım tüzel kişilerinin sorumluluk alanları dahilindeki serbest tüketici olma sınırları düzenlendi. Buna göre, doğalgaz dağıtım lisansı ihalesi yapılacak şehirlerde, gelişmişlik durumu, gaz tüketici ve şehirlerde altyapı durumlarının teşviki amacıyla serbest tüketici olma sınırı ve uygulama süresi, Kurul tarafından belirlenerek ihale ilanında duyurulacak. Bir önceki takvim yılına ait toplam doğalgaz tüketimleri ya da içinde bulunulan yılda gerçekleşen tüketim, serbest tüketici olma sınırından fazla olan tüketici ve kullanıcı birlikleri, serbest tüketici olma statüsünü kazanacak.

DAĞITIM LİSANSI SAHİBİ TÜZEL KİŞİLER Dağıtım lisansı sahibi tüzel kişiler, serbest tüketici olma statüsünü kazanan tüketicilere 15 gün içinde serbest tüketici kapsamına dahil olduklarına ilişkin yazılı bildirimde bulunacak. Bildirimde, serbest tüketicinin doğalgazı kendisinden satın almaya devam edebileceği veya herhangi bir tedarikçiden de alma hakkına sahip bulunduğu da bildirilecek.

Düzenleme çerçevesinde dağıtım lisansı sahibi tüzel kişiler, doğalgaz tüketim miktarları serbest tüketici sınırının altında kalan serbest tüketicilere, ilgili takvim yılı sonundan itibaren 15 gün içinde serbest tüketici kapsamından çıktıklarına dair yazılı bildirimde bulunacak. Serbest tüketici olmak için aranan yıllık tüketim miktarı sınırı olarak belirlenen ve metreküple ifade edilen doğalgaz miktarının hesaplanmasında, 9 bin 155 kcall/m3 üst ısıl değer esas alınacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön