İlhan Selçuk'un avukatlarından itiraz

İSTANBUL (İHA) - Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gelen avukatlar Bülent Utku, Fikret İlkiz, Akın Atalay ve Tora Pekin, müvekkilleri İlhan Selçuk'un gözaltına alınışını ve alınış şekli konusunda Cumhuriyet Başsavcılığı'na itirazda bulundu.

Müvekkillerinin yakalanarak gözaltına alınmasının usul ve yasaya aykırı olduğunun belirtildiği dilekçede, "Bu nedenle usul ve yasaya aykırı savcılık işlemlerinin ortadan kaldırılması gerekir" denildi. Dilekçede, İlhan'ın Cumhuriyet Gazetesi'nin başyazarı olduğuna, yıllarca aynı yerde ikamet ettiği ve istendiği zaman kendisine ulaşılacak bir konumunda bulunduğuna değinildi.

Dilekçede, "Kamuoyunun yargının ve tüm Türkiye'nin göz önünde olan yaşamı ve yazılarıyla kamuoyunu aydınlatma görevini yürüten ve hatta devlet tarafından verilen yakın korumalarıyla koruma altında bulunan gazeteci yazar İlhan Selçuk hakkındaki uygulama hukuka ve adalete aykırıdır. Kendisi hakkında suç işlediğini düşündürebilecek emareler varsa CMK'nın 145. maddesinde ifadesi alınacak ve sorgusu yapılacak kişi, davetiye ile çağrılır çağrılma nedeni açıkça belirtilir, gelmezse zorla getirileceği yazılır hükmü taşımaktadır" denildi.

Selçuk'un 83 yaşında olduğu ve ciddi anlamda kalp rahatsızlığı olduğu bilgisine yer verilen 3 sayfalık dilekçede, İlhan Selçuk'un sağlık durumuyla ilgili bugünün tarihini taşıyan iki raporla birlikte 3 rapor da İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunuldu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler