İlhan Selçuk'un serbest bırakılması olumlu karşılandı

Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi ve Başyazarı İlhan Selçuk'un, kamuoyunda geniş tepki yaratan 40 saatlik gözaltının ardından sabah saatlerinde serbest bırakılması olumlu karşılandı. Cumhurbaşkanı Gül'ün, Selçuk için devreye girmesi de olumlu bulundu.

İlhan Selçuk, bugün sabah saatlerinde savcılık soruşturmasının ardından serbest bırakıldı. Selçuk'la birlikte gözaltına alınan İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, İstanbul Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu'nun sorgulamaları ise devam ediyor.

İlhan Selçuk'un serbest bırakılmasından sonra evinde istirahata çekildiği bildirildi. Selçuk'un avukatları Selçuk'un sağlık durumunun iyi olduğunu açıkladı. Bu arada Selçuk'un bugün gazeteye giderek çalışacağı da ifade edildi. İlhan Selçuk'un bir açıklama yapması da bekleniyor.

-OLUMLU KARŞILANDI-
İlhan Selçuk'un kamuoyunda geniş tepkiyle karşılanan 40 saatlik gözaltının ardından serbest bırakılması gazeteci örgütleri tarafından da olumlu karşılandı.

Çağdaş Gazeteciler Derneği Başkanı Ahmet Abakay yaptığı açıklamada, "Hiç yaşanmaması gereken bir olaydı. Ama burası Türkiye. Bir sabah kalkıyorsun demokrasi nutukları atılıyor. Ertesi sabah darbe yöntemleriyle insanlar gözaltına alınıyor. Serbest bırakılmasında geç bile kalındı. Bu olaydan çıkartılması gereken ders şudur.

Gazeteciler meslektaşlarını ihbar etme gibi bir utancı yaşamışlardır. Bu tür uygulama geçmişte emniyet kuvvetlerine yardımcı olan ülkücü gençler tarafından yapılıyordu.

Ama onlar Fatsa'da hiç olmazsa yüzlerine maske takmışlardı. Bizdeki ihbarcılar kendilerini savcı yerine koyan ihbarcılar maske takmaya bile gerek görmediler. Meslek ahlakı bakımından ayıp ettiler. İlhan Selçuk başı dik gözaltına alında yine başı dik çıktı. mahcup olması gerekenler bu uygulamaya girişinler" diye konuştu.

Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği Başkanı Metin Özkan yaptığı açıklamada, "Bir yanlıştan dönülmesi son derece önemlidir. Türkiye bir hukuk devletidir. Bu hukuka herkes saygılı olmak zorundadır. İlhan Selçuk da bu süreçten iddialar karşısında aklanarak çıkacağından eminiz ancak 04 30'da evinin basının alınmasının hem toplumda hem de Türkiye demokrasi tarihinde yarattığı derin iz asla unutulmayacaktır" dedi.

Özkan ve Abakay, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün konuyla ilgilenmesini önemli olduğunu ifade derlerken, Başbakan Erdoğan'dan da aynı davranışı beklediklerini söylediler. (ANKA)