HABER

Ilısu barajı 7 bin kişiye iş istihdamı sağlayacak

BATMAN (İHA) - Batman'ın Hasankeyf İlçesi'nde 5 Ağustos tarihinde temeli atılan ve 2013 yılında tamamlanması planlanan Ilısu Barajı inşaatının 7 bin kişiye istihdam sağlaması bekleniyor.

Göl hacmi bakımından Türkiye'nin ikinci büyük barajı olacak Ilısu Barajı ve Hidroelektrik Santrali'nin (HES) tamamlanmasıyla bölge hayat bulacak. 2013 yılında hizmete açılması planlanan barajın kurulu güç ve yıllık enerji üretim kapasitesi bakımından da Atatürk, Karakaya ve Keban'dan sonra 4. büyük santral olacak. Suriye sınırına yaklaşık 45 kilometre mesafedeki Ilısu Barajı, temelden 135 metre yükseklik, 43.79 milyon metreküp dolgu hacmine ve bin 820 metre kret uzunluğuna sahip olacak ve tesis tamamlandığında baraj gölünde 11 milyar metreküp su depolayacak.

Her biri 200 megawatt (MW) gücünde 6 üniteden oluşan santral devreye girdiğinde, yılda ortalama 3 bin 833 Gigawatt/saat enerji üretimi gerçekleştirilecek. Ilısu Barajı'nın tamamlanmasının ardından enerji üretiminin yanı sıra daha sonra inşa edilecek Cizre Barajı'na bırakılacak sularla Nusaybin, Cizre, İdil, Silopi ovalarında toplam 121 bin hektar alanın modern sulama teknikleriyle sulanmasına imkan sağlayacak.

7 yıl sürecek baraj inşaatında 7 bin kişiye istihdam sağlanması bekleniyor. İstihdamın yanı sıra baraj gölünün, çevresinde yapılacak tesisler ve özellikle su sporları bakımından cazibe merkezi olması bekleniliyor. Ayrıca baraj gölünde balık üretiminin bölge kalkınmasına katkı sağlayacağı belirtildi.

Ilısu Barajı'nın inşasından etkileneceği belirtilen Hasankeyf'te ise kazı çalışmaları devam ediyor. Hasankeyf yukarı şehir alanında yer alan kültürel varlıkların yüzde 80'inden fazlasının Ilısu projesinden etkilenmediğini belirten DSİ yetkilileri, buradaki onlarca mezar, türbe, höyük, eski kalıntılar ve 4 bin 200 mağara evin sular altında kalmayacağını belirtti. Ilısu Barajı gölünden etkilenecek aşağı şehir ve karşı şehir alanındaki El Rızk Camii, Koç Camii, Sultan Süleyman Camii, Kızlar Camii, Küçük Camii, Zeynel Bey Türbesi, İmam Abdullah Zaviyesi, Artuklu Köprüsü gibi kültür varlıkların ise uzman bir ekip yönetiminde Hasankeyf yeni kültürel park alanına taşınacağı, bu amaçla 53 milyon dolar ödenek ayrıldığı bildirildi.

Barajın tamamlanmasıyla Hasankeyf Kalesi baraj göleti ortasında açık müze haline gelecek. Yetkililer, baraj göleti içinde küçük bir adacık haline gelecek olan tarihi kalenin tarih ve su sporlarını bütünleştireceğini, yeni gelir kaynakları oluşturacağını ifade etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön