İlk görüşme zemin yoklamaya yönelik

Atina (AA)- Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, "8 Temmuz sürecinin Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik her yeni girişim için başlangıç noktası olduğunu" söyledi. Hristofyas, Türk tarafıyla yapılacak ilk görüşmenin zemin yoklamaya yönelik olacağını belirtti.

Rum yönetimi lideri seçildikten sonra ilk resmi ziyaretini Yunanistan'a yapan Hristofyas, Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas, Meclis Başkanı Dimitri Siufas ve Başbakanı Kostas Karamanlis ile bir araya geldi.

Başbakan Karamanlis ile görüşmesinin ardından basına açıklama yapan Hristofyas, Yunan yetkililerle temaslarında Kıbrıs'taki son gelişmeler ile uluslararası konuların ele alındığını kaydetti.

Rum lideri, çok yakın zamanda KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile bir araya geleceğini belirttiği açıklamasında, bu görüşmenin amacının şu an iki tarafça da imzalanan tek anlaşma olan 8 Temmuz sürecinin hayata geçirilmesi olduğunu vurguladı.

Hristofyas, 8 Temmuz Anlaşması konusunda önceki Rum lideri Tasos Papadopulos'un koyduğu imzayı tanıdığını ve aynı yaklaşımın Cumhurbaşkanı Talat tarafından da gösterilmesini umduğunu, Türk tarafıyla yapılacak ilk görüşmenin zemin yoklamaya yönelik olacağını belirtti.

Yeni Rum yönetimi lideri, yakın zamanda Ledra Palas ile Limnitis geçişlerinin açılacağına yönelik açıklama yapma umudunu taşıdığını da söyledi.

Annan Planına da değinen Hristofyas, BM Güvenlik Konseyi ve Genel Sekreteri ile tüm ilgili tarafların Annan Planının net bir şekilde mevcut olmadığını belirttiklerini söyleyerek, "Biz neden tekrar gündeme getirelim. Bizim için 8 Temmuz süreci her yeni girişim için başlangıç noktasıdır. Ne hakemlikten, ne de zaman çizelgelerinden söz ediyoruz. Tezimiz, Kıbrıs Cumhuriyeti'nin birleşik biçimde, 1960 anlaşmaları temelinde silahtan arındırılması gerektiğidir" ifadelerini kullandı.
Yunanistan Başbakanı Karamanlis ise Kıbrıs sorununun çözümü için 2008 yılı içinde bir fırsat penceresi açılması umudunu dile getirdi. Sorunun çözümünün, "BM kararları ve Kıbrıs'ın da (Rum kesimi) üye olduğu AB ilke ve değerleri çerçevesinde olması gerektiğini" belirten Karamanlis, 8 Temmuz Anlaşmasının yeni bir müzakere yolu açabileceğini ve hemen uygulanması gerektiğini belirtti.