HABER

İlk kez 500 bin hacıyı Arafat'a taşıyacak

Kutsal topraklardaki hac farizalarından Arafat Vakfesi için Suudi hükümeti çalışmalarını son aşamaya getirdi.

Arafat'ta hacı adaylarını Mina'ya taşıyacak raylı sistem bu yıl ilk kez tam kapasite ile çalışıp 500 bin hacıyı Arafat'a taşıyacak. Şeytan taşlamalardaki izdihamın önüne geçebilmek için dördüncü katın inşaatı da tamamlanırken, Diyanet İşleri Başkanlığı özel yol vasıtasıyla 650 otobüsle arifeden bir gün önce 2 bin sefer yaparak hacıları Arafat'a ulaştıracak.

100 bini Türk yaklaşık 4 milyon hacı adayı kutsal topraklara ulaştı. Arife günü yapılacak vakfe için de Arafat'ta hazırlıklar son aşamaya getirildi. Diyanet İşleri Başkanlığı ve TÜRSAB ile gelen hacıların arife günü kullanacakları çadırların kurulumu tamamlandı.

Arafat ve Mina'da klimalı çadırların elden geçirilmesine başlanırken, altyapı da yenileniyor. GSM şirketleri, yeni istasyonlar kurarak şebekeyi güçlendirilirken, bazı bölgelere de TIR'lara yüklenen mobil istasyonlar yerleştirildi. 4 milyon hacı adayının Arafat'ta cep telefonları ile rahatça konuşmalarına imkan sağlanıyor. Arafat'ta yeni yollar açılırken, bazı ana güzergahlar daha da genişletilerek yeni kaldırım taşları döşeniyor. Ayrıca hastanelerin eksiklikleri de giderilerek Arafat'ta altyapı güçlendiriliyor.

Türk hacıları, Vakfe için Arafat Ovası'na çıkacak olan 4 milyon hacı adayının izdihamı sebebiyle ziyareti çok zor olan Cebel i Rahme Tepesi'ne önceden çıkıyor. Hacı adayları Cebel i Rahme'ye sarp olan kayalıklardan tırmanırken, bazı kafileler de merdivenli güzergahı kullanarak rahatlıkla tepeye ulaşıyor. Cebeli Rahme'de direklere konulan su fıskiyeleri 45 dereceyi bulan sıcakta hacı adaylarını serinletiyor

ELEKTRİKLİ METRO ARAFAT'A 500 BİN HACI TAŞIYACAK

Arafat'ta bulunan hacıları Mina'ya indirmek için inşa edilen raylı sistem de bu yıl tam kapasite ile hizmet verecek Çin firmasının inşa ettiği elektrikli tren ile arife günü 500 bin hacı Müzdelife ve Mina'ya otobüs yerine metroyla getirilecekler. Geçen yıl test aşaması ve yüzde 30 kapasite ile çalışan trenin yılın sadece 5 günü hizmet verdiği, yaşlı ve sakat hacıların ise istasyonlardan golf arabalarıyla taşınacağı öğrenildi. Cemerat, Müzdelife ve Arafat istasyonlarıyla hizmet verecek 300 metre uzunluğunda 12 vagondan oluşan metro 15 dakikada hacıları bir noktadan diğerine ulaştıracak.

Haccın üç farzından biri olan Arafat Vakfesi ise bayramdan bir gün önce yapılıyor. Türk hacılar, telviye günü, yani arife gününden bir gün önce Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kiraladığı otobüslerle ihramlı olarak Arafat'a getiriliyor. Sabaha kadar çadırlarda namaz ve dualarını yapan hacılar, arife günü vakfe duasının ardından öğle ile ikindi namazlarını kılıp güneşin batımından sonra Müzdelife'ye hareket ediyor. Müzdelife'den nohut büyüklüğünde 70 tane taş toplayan hacılar, ertesi gün Mina'da Cemerat denilen şeytan taşlama noktasında taşları atıyor. Suudi yetkililer, üç katlı olan şeytan taşlama noktasında bu yıl dördüncü katın inşaatını tamamladı.

Geri Dön