HABER

İlk raund Kerry'nin

ABD başkanlık seçiminden önce Cumhuriyetçi Partili Başkan George Bush ile rakibi Demokrat Partili başkan adayı John Kerry arasındaki ilk canlı televizyon tartışmasına Irak damgasını vururken, izleyiciler çoğunlukla sakin bir görüntü sergileyen Kerry'yi daha başarılı buldu.

İlk raund Kerry'nin

ABD'de 2 Kasım başkanlık seçimi öncesinde canlı yayınlanacak üç televizyon tartışmasından ilki, Florida'daki Miami Üniversitesi'nde yapıldı.

Tartışmada John Kerry, hem Irak işgalini, hem de savaş sonrasındaki gelişmeleri sert dille eleştirdi. Başkan Bush ise, Kerry'nin özellikle Irak konusunda sık sık pozisyon değiştirdiğini öne sürerek, seçim kampanyası tarafından ağırlıklı olarak vurgulanan "yanar-döner" suçlamasını dile getirdi.

Bush, "Ben kazanacağıma inanıyorum. Bu ülkede herkesin benim verdiğim kararlara katılmamasını anlıyorum. Bazı zor kararlar verdim. Ancak insanlar nerede durduğumu biliyor" dedi.

Irak'ta ilerleme olduğunu söyleyen Bush, terörizme karşı savaşta Irak'ın merkezi rolü bulunduğunu kaydetti. Bush, "Olabilecek en büyük felaket, Irak'ta başarı kazanamamamızdır. Başaracağız. Çünkü Iraklılar özgür olmak istiyor" diye konuştu.

Kerry ise, "Irak'ta ben daha iyi bir iş yapabilirim" derken, "Başkan Bush, -bunu söylemekten üzgünüm ama- devasa bir muhakeme hatası yaptı. Muhakeme, ABD başkanında aradığımız bir şeydir" ifadesini kullandı.

MSNBC'nin internet sitesinde yaptığı bir oylamada, "Tartışmayı kim kazandı" sorusuna katılımcıların yüzde 70'i Kerry, yüzde 30'u Bush karşılığını verdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler