İlk seansın lideri Massa

Malezya Grand Prix'i Cuma 1. antrenman turlarında Ferrari pilotu Felipe Massa en hızlı zamanı yaptı. Brezilyalı pilot 1:35.392'lik derecesi ile takım arkadaşı Kimi Raikkonen'in -1.067 saniye önünde yeraldı.

Seansın bitimine yaklaşık 40 dakika kala mekanik bir sorun yaşayan ve aracını pist kenarına çeken Kimi Raikkonen ise o ana kadar en hızlı turu atan pilottu. Ancak bu problem ile birlikte Raikkonen için ilk seans bitmiş oldu.

McLaren Mercedes'in yeni sürücüsü Heikki Kovalainen'in üçüncü zamanı elde ettiği antrenmanlarda Nico Rosberg dördüncü sırada kendine yer buldu. Lewis Hamilton ise +1.234 saniye farkla ancak beşinci olabildi.

Beklenenin aksine güneşli bir havada geçilen ilk bölümde hava sıcaklığı 31 dereceye kadar çıktı. Pist sıcaklığı ise 49 derece olarak ölçüldü.

Red Bull takımından David Coulthard seansın sonlarına doğru ciddi bir kaza geçirdi. İskoç pilot yüksek süratte kerblerin üzerinden geçince aracı bir anda parçalandı ve pist dışına savruldu. Bu noktada pistte kırmızı bayraklar sallandı. Bitime 20 dakika kala diğer Red Bull pilotu Mark Webber içinde antrenmanlar bitmiş oldu. Webber'in aracı düzlükte beyaz dumanlar çıkartarak ilerlerken motoru iflas etti. Webber aracını kenara çekerek pit alanına doğru yöneldi.

Renault sürücüleri için Malezya'daki ilk gün olumlu başladı. Fernando Alonso 7 sırayı alırken Formula1 kariyeri Melbourne'de pek iyi başlayamayan Nelson Piquet Jr. takım arkadaşının hemen arkasında +0.012 saniye farkla yeraldı.

TurkiyeF1.Com