HABER

İlkokul çocuklarına skandal kitap

İlköğretim okullarında 4. sınıf öğrencilerine dağıtılan Çiçek Bahçesi adlı kitapta yer alan skandal ifadeler yüzünden kitabın toplatılmasına karar verildi.

İlkokul çocuklarına skandal kitap

Kitabın yazarı "ne var bunda" diyerek kendisini savundu. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı toplatılma kararını verdikten sonra da kitaba hangi kriterlere göre "uygunluk" verdiği merak edilen komisyon hakkında inceleme başlattırdı.

İlköğretim 4. sınıf öğrencilerine dağıtılan çiçek Bahçesi adlı kitabın toplatılmasına karar verildi.
Milli eğitim Bakanı Nabi Avcı, esenler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından "Bir Kitap, Bir Dünya Projesi" kapsamında 4. sınıf öğrencilerine dağıtılan "Çiçek Bahçesi" isimli kitabın içerdiği uygunsuz ifadeler nedeniyle toplatılması talimatını verdi.

Bakan Avcı'nın direktifiyle kitaba uygunluk veren komisyon hakkında da inceleme başlatıldı.
Milli Eğitim Bakanlığı Basın Merkezi'nden alınan bilgiye göre, "Bir Kitap, Bir Dünya Projesi"ne Esenler Kaymakamlığının 9 Ocak 2015'teki onayıyla başlandı. Proje ortaklarının ise Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Esenler Belediyesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve sivil toplum örgütü ESENİMDER olduğu belirtildi.

Bakan Avcı'nın, projesi kapsamında 4. sınıf öğrencilerine dağıtılan "Çiçek Bahçesi" isimli kitapta uygunsuz ifadelerin yer aldığına ilişkin internette bazı haberlerin yer alması üzerine, kitabın toplatılması, uygunluk veren komisyon hakkında da inceleme başlatılması talimatını verdiği öğrenildi.

Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile AKP’li Esenler Belediyesi’nce ortaklaşa gerçekleştirilen “Bir Kitap Bir Dünya” projesi kapsamında ilkokul 4’üncü sınıf öğrencilerine dağıtılan “Çiçek Bahçesi” adlı kitapta kadınlara ve sanatçılara yönelik çok ağır ifadeler yer aldı. “İyi aslan tarafından huzur içerisinde yönetilen orman ülkesinde darbe yapmak isteyen sırtlanların” anlatıldığı çocuk kitabında , çalışan kadınlar “Dişi hayvan” olarak tanımlanıyor ve“Dişi hayvanlara özgürlük verdiğimizde, kendilerini erkeklerle bir tutacaklar. Çalışmaya başladıklarında, ailelerine ayıracak vakit bulamayacaklar” deniliyor.

Kitabı, “Cüneyd Suavi” takma adıyla Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Şükrü Şumnu yazdı. Şumnu SÖZCÜ’nün soruları üzerine , “Kitabı çocuklara yönelik yazdım. Tıpkı Aslan Kral’daki gibi bir çocuk çizgi hikayesi. Oradaki hikaye hayvanlar aleminde geçiyor. Detaya girmeye gerek yok. Böyle çocuk hikayelerinde abartı olur” dedi. Şumnu, “Neden takma isim kullandınız?” soruya da “Üniversitede görevim olduğu için sıkıntı olmasın diye” yanıtını verdi. Çocuklara dağıtılan kitapta, çalışan kadınları aşağılayan bazı bölümler şöyle:

SIK SIK EŞ DEĞİŞTİRSİNLER

Dişi olanların güzellerini seçin. Bunları ‘sanatçı’ adıyla meşhur edip, paraya boğacağız. Bir çoğunu içki ve uyuşturucuya alıştıracak, bu durumu da normal bir şey gibi göstereceğiz. Sık sık eş değiştirmelerini alkışlayacağız. Onlara benzemeye çalışan gençleri de ‘boş kafalar’ haline sokacağız” ‘’

EŞİTSİNİZ” DEYİP YOLDAN ÇIKARALIM

Dişi olanlardan daha çok korkuyoruz. Verdiğimiz özgürlükle, zaten bizim esirimiz olacaklar. Yani istediğimiz her şeyi yapacaklar.

Ödül Umre

Anadolu Eğitim Sendikası, skandal kitabı toplatmak için 5 Mart’ta Esenler Kaymakamlığı’na başvurdu. Sendika’nın Genel Başkanı Cansel Güven, “Bu kitap gibi onlarca kitap on binlerce öğrenciye dağıtılıyor, Kitap içeriklerinden sınav yapılacak, şampiyonlar Umre ziyareti ile ödüllendirilecek. Biz körpe beyinlerin kirletilmesine razı gelmeyeceğiz. Kadın, din vesiyaset ekseninde yalan-yanlış mesajlar içeren şeylere‘kitap’ denmesini de hakaret sayarız” dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 122 yorum
Gerçek hayatla çok uyumlu cümleleri varmış. Bence toplatılmamalıydı....
bence doğru bir konuya değinmiş , sizin ve sizin gibilerin bundan rahatsız olması çok normal çünkü siz oradaki kralın zihniyetindesiniz..
Bu ülkede krallık peşinde olan tek zihniyet var. Onudan zaten artık tüm dünya biliyor.
Üniversite de Hocaymış yazık o öğrencilere ki böyle bir hocaları var. Çocuk kitabı diye yazdığı kitaba bak utanmaz adamın
Adam utanmanın tanımını yapmış.. Utanmayı unutmuşuz, ar damarlarımız çatlamış, her türlü hayasızlığı normal görüyoruz, ondan sonra da olması gerekeni görünce adına "utanmazlık" diyoruz. Kim utanmaz acaba ?????????
Geri Dön