İller Bankası altyapı yatırımlarına hız verecek

Ankara - AA- İller Bankası Genel Müdürlüğü, içme suyu, kanalizasyon, katı atık tesisleri, depolama gibi önemli altyapı yatırımlarına, bu yıl yeniden hız verecek.
İçme ve kanalizasyon altyapı sorunu olan birçok il ve bu illere bağlı ilçelerde, etüt ve proje çalışmaları doğrultusunda yeniden ihaleler yapılacak.

Hızla artan nüfus ve plansız yapılaşma sonrasında çok sayıda büyük kent merkezinin yeni altyapı oluşumuna ihtiyaç duyduğunu belirten yetkililer, bazı büyük illerin de ivedi olarak altyapı sorunlarının çözüme kavuşturulması konusunda yeni projeler yapılması gerektiğini belirttiler. Hazırlanan projeler doğrultusunda İller Bankası Genel Müdürlüğünün önümüzdeki günlerde Kayseri, Balıkesir,Ankara, Ağrı, Çanakkale, Kahramanmaraş ile bu illere bağlı bazı ilçelerde, içmesuyu, paket arıtma
tesisi,kanalizasyon çalışmalarını ihale edecek.Katı atık bertaraf tesisleri, kanalizasyon şebekeleri inşaatı, su alma yapıları, isale hatları ve depo inşaatları gibi önemli altyapı kalemlerinin de yer aldığı ihalelerin bu yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

Ağırlıklı olarak turizm potansiyeli yüksek olan il ve ilçelerde yaptırılacak altyapı çalışma programının tamamlanmasının ardından İller Bankasının diğer illere yönelik altyapı çalışmaları için yeni bir programını daha başlatması planlanıyor.