HABER

İLO'dan küresel işsizlik raporu

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) geçen yıl dünya genelindeki işsiz sayısının bir önceki yıla göre 2.2 milyon artarak 191.8 milyona yükseldiğini bildirdi.
ILO'nun Küresel İstihdam Eğilimleri Raporu'nda, küresel işsizliğin 2005'te de yükselmeye devam ettiği belirtildi.
Ekonomik büyümedeki canlılığın, iş arayanların sayısının artmasını önleyemediği bildirilen raporda, dünyadaki işsizlerin yarısının gençlerden oluştuğuna ve genç işsizlerin sayısının giderek arttığına dikkat çekildi.
Geçen yıl dünyadaki yüzde 4.3'lük Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) artışına karşın, tüm dünyada aşırı yoksulluk içindeki 500 milyonu aşkın insandan yalnızca 14.5 milyonunun, kişi başına günde 1 dolarlık kazançla belirlenen yoksulluk sınırının üstüne çıkabildiği bildirildi.
Raporda, dünyadaki işsizlerin hemen hemen yarısını 15-24 yaş arası kişilerin oluşturduğuna ve gençler arasında işsiz kalma olasılığının, yetişkinlere göre üç kat daha fazla olduğuna işaret edildi.
Raporda, kadınlarla erkekler arasındaki istihdam açığının son on yılda bir ölçüde kapandığı, ancak açığın gene de büyük olduğu kaydedildi.
Raporda, geçen yıl işsizlikte en büyük artışın Latin Amerika ve Karayipler'de görüldüğü açıklandı.
Dünyada işsizlik oranının en yüksek olduğu bölgenin yüzde 13.2'lik oranla Ortadoğu ve Kuzey Afrika olduğu belirtilen raporda, bu bölgeyi yüzde 9.7'lik işsizlik oranı ile Sahra Güneyi Afrika'nın izlediği ifade edildi.
Rapora ilişkin değerlendirmede bulunan ILO Genel Müdürü Juan Somavia, tek başına ekonomik büyümenin, istihdam alanındaki küresel gereksinimleri karşılamaya yetmediğine dikkati çekti.
Bugün dev boyutlara ulaşan küresel bir istihdam krizinin yaşandığını ifade eden Somavia, "İnsana yakışır iş açığı kendi kendine ortadan kalkmayacaktır. Bu konularda yeni politikalara ve uygulamalara gereksinimimiz var" görüşüne yer verdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler