HABER

İmamoğlu böyle açıkladı: Bütün İstanbul'a bu müjdeyi vermekten büyük mutluluk duyuyorum

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın (EBRD) yeşil şehirler sürdürülebilirlik programına katıldı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, "Yeşil İstanbul yolunda yol yürürken, kıymetli bir iş birliğine imza attığımızı müjdelemekten, bütün İstanbul'a bu müjdeyi vermekten büyük mutluluk duyuyorum" açıklamasını yaptı.

İBB ve EBRD arasında hazırlanan mutabakat metni için gerçekleştirilen imza töreni, çevrimiçi toplantı üzerinden düzenlendi. Törende İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve EBRD Başkanı Odile Renaud Basso ile birlikte her iki kurumun üst düzey yöneticileri hazır bulundu. Konuşmaların ardından İmamoğlu ve Basso arasında, "Yeşil Şehir Aksiyon Planı Mutabakat Metni" imzalandı.

"BİR VİZYON SUNUYOR"

İstanbul’un bankanın şehirlerin gelişim ve sürdürülebilirliğinin esas alındığı programa katılmasında memnuniyet duyduğunu belirten Renaud-Basso, “EBRD’nin yeşil şehirler programı hepimize yaşadığımız şehirleri nasıl yeniden hayal edebileceğimiz, yeniden daha iyi ve daha sürdürülebilir şekilde inşa edebileceğimiz konusunda liderlik eden bir vizyon sunuyor.” ifadelerini kullandı.

"DAHA FAZLASINI FİNANSE ETMEYE HAZIRIZ"

Renaud-Basso, “İstanbul’da zaten iki metro hattını finanse ediyoruz. Toplu taşımanın ve şehirdeki diğer alanların geliştirilmesi için daha fazlasını finanse etmeye hazırız.” şeklinde konuştu.

"BU MÜJDEYİ VERMEKTEN BÜYÜK MUTLULUK DUYUYORUM"

"Yeşil İstanbul yolunda yol yürürken, kıymetli bir iş birliğine imza attığımızı müjdelemekten, bütün İstanbul'a bu müjdeyi vermekten büyük mutluluk duyuyorum" diyen İmamoğlu, "İBB olarak, EBRD ile değerli bir sözleşme, bir anlaşma imzaladık. Kardeş kentlerimiz, İzmir ve Ankara'nın ardından, yeşil şehirler kentsel sürdürülebilirlik programına 47'nci üye olarak katılmak, bizim için de inanıyorum ki yine bu toplum için de çok önemli bir katılım" şeklinde konuştu.

İmamoğlu açıklamasının devamında şunları ifade etti:

“Biz göreve başlamadan önce İstanbul’a en önemli vaadimiz yeşil İstanbul’du. Birçok projeye adım attık. Sadece iki yıl içerisinde İstanbul’a aktif yeşil alan katkımız 4 milyon metrekareyi aştı. İklim değişikliğinden, atık yönetimine, yenilenebilir enerjiden, hava kirliliğini azaltmaya ve yer altı toplu ulaşımını geliştirmeye kadar birçok noktada iş birliği içinde olmayı, başarılı sonuçlar almayı diliyorum."

İLK PROJE İNCİRLİ-SEFAKÖY-BEYLİKDÜZÜ TÜYAP METRO HATTI

İmamoğlu, EBRD ile gerçekleştirmeyi planladıkları ilk projenin, "İncirli-Sefaköy-Beylikdüzü TÜYAP Metro Hattı Projesi" olarak belirlendiğini aktardı.

Kaynak: DHA-AA

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler