İmamoğlu İstanbul'da 27 bin oy önde olduğunu açıkladı

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu kendisinin 27 bin oy farkla önde olduğunu açıkladı.

İmamoğlu İstanbul'da 27 bin oy önde olduğunu açıkladı

Anadolu Ajansı'na göre ise İstanbul ve Ankara'da geçersiz oylar yeniden incelenecek.CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Ekrem İmamoğlu televizyonlardan canlı yayınlanan açıklamasında AKP adayı Binali Yıldırım ile arasındaki oy farkının 27 bin 417 olduğunu söyledi. İmamoğlu Yüksek Seçim Kurulu (YSK) verilerine göre kendisinin 4 milyon 136 bin 647, Yıldırım'ın ise 4 milyon 109 bin 230 oy aldığını kaydetti.

İmamoğlu, "YSK bizim oylarımızı teyit etmek üzeredir...Sıkı takipteyiz. 253 sandığın da girişini bekleyeceğiz" dedi. İmamoğlu ayrıca "Büyükşehir belediyesinin İstanbul'un muhtelif yerlerine astığı afişte Binali Yıldırımın fotoğrafı ve ismi yazılmaktadır. Ben kendilerinin yerinde olsam kendi ismimi böyle bir süreçte alet etmem" şeklinde konuştu.

İstanbul'da rakibi İmamoğlu ile başa baş bir yarış sürdüren Binali Yıldırım AKP İl Başkanlığı'nda yaptığı açıklamada galibiyetini ilan etmişti. AKP İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak da yaptığı açıklamada İstanbul'u 3 bin 870 oy farkla kazandıklarını söyledi.

Geçersiz oylar

Anadolu Ajansı'nın haberine göre yerel seçimlerin resmi olmayan sonuçlarına göre, İstanbul, Ankara ve Iğdır'da geçersiz olarak kayıtlara giren oyların, il ve ilçe seçim kurullarına yapılacak itiraz üzerine yeniden incelenmesi bekleniyor.

Habere göre açılan sandıklardan alınan sonuçlar doğrultusunda derlenen bilgilere göre, toplam kayıtlı 57 milyon 93 bin 410 seçmenin 43 milyon 651 bin 815'i oy kullandı. Toplam oyların 1 milyon 395 bin 233'ü geçersiz sayıldı. Geçersiz oyların oranı yüzde 3,2 oldu.

Anadolu Ajansı oyların yüzde 98,8'inin sayıldığı İstanbul'da mevcut verilere göre İstanbul'da Binali Yıldırım'ın 4 milyon 111 bin 254 oy aldığını, İmamoğlu'nun ise 4 milyon 107 bin 313 aldığın duyurdu. Ajansa göre Yıldırım oyların yüzde 48,71'ini, İmamoğlu ise yüzde 48,65'ini aldı.

DW/SSB/HT

©Deutsche Welle Türkçe