HABER

"IMF ile Niyet Mektubu taslağında mutabakat sağlandı"

AA Ankara - Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, stand by düzenlemesinin 7'inci gözden geçirmesi kapsamında Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yürütülen değerlendirme çalışmalarının tamamlandığını ve görüşmeler sonucunda bir Niyet Mektubu taslağı üzerinde genel hatlarıyla mutabakat sağlandığını bildirdi.

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, IMF Türkiye Masası Şefi Lorenzo Giorgianni ile Hazine Müsteşarlığında ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda, Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ile Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakçı da hazır bulundu.

Bakan Şimşek, "stand by düzenlemesinin 7'inci gözden geçirmesi kapsamında IMF ile yürütülen değerlendirme çalışmalarının tamamlandığını ve görüşmeler sonucunda bir Niyet Mektubu taslağı üzerinde genel hatlarıyla mutabakat sağlandığını" bildirdi.

Gözden geçirme çalışmaları kapsamında son ekonomik gelişmeler, yapısal reformlarda kaydedilen ilerlemeler ve 2008 yılı hedeflerinin ele alındığını belirten Şimşek, bu bağlamda makro ekonomik performans, kamu maliyesi ve para politikası uygulamaları değerlendirilerek, 2007 gerçekleşmeleri ve 2008 yılı program hedefleri üzerinde durulduğunu söyledi. Bakan Şimşek, yapısal reform programı kapsamında ise sosyal güvenlik, vergi idaresi ve mali sektör alanları üzerindeki reformların ele alındığını vurguladı.

Türkiye ekonomisinin son dönemde örnek bir performans sergilediğini, 2002-2006 döneminde yıllık ortalama büyüme hızının da yüzde 7,4 oranında gerçekleştiğini anlatan Şimşek, konuşmasına şöyle devam etti:
"Büyüme, son çeyrekteki geçici yavaşlamaya rağmen 23 çeyrektir kesintisiz devam etmektedir. Yani 2007'yi de katarsanız büyüme yine de yüzde 6,7 civarlarında bir rakama tekabül ediyor. Yakalanan bu performansta tabii ki ekonomi politikalarında gösterilen disiplin, istikrar ve kararlılık büyük rol oynamıştır. Kamu maliyesinde sağlanan disiplin, borç yükünü bir endişe kaynağı olmaktan çıkarmış, ekonomi politikalarına olan güveni güçlendirmiştir. Uygulanan ihtiyatlı para politikaları ise enflasyonla mücadelede çok önemli bir mesafe alınmasına ve enflasyonun tek haneye düşürülmesinde belirleyici bir rol oynamıştır. Yatırım ortamının iyileştirilmesi yönünde atılan adımlar Türkiye'yi her türlü yatırım için bir cazibe merkezi haline getirmiştir."

Bakan Şimşek, sanayi üretiminde geleneksel modellerden teknolojiye dayalı, katma değeri yüksek bir üretim modeline doğru bir dönüşüm sürecinin de başlatıldığını ve bu dönüşümün katkısıyla yıllık ihracatın 100 milyar doları aştığını hatırlattı.

Ekonomi yönetiminde önümüzdeki dönemde de aynı disiplin ve kararlılığın sürdürüleceğini ve Türkiye'nin refah düzeyinin hızla yükseltilmesi için gerekli olan tüm adımların kararlı bir şekilde atılacağını ifade eden Şimşek, bu hedef doğrultusunda 60. Hükümetin eylem planında ve 2008 yılı hükümet programında çok önemli ve kapsamlı yapısal reformlara yer verdiklerini söyledi.

Bakan Şimşek, bu çerçevede önümüzdeki dönemde iş ortamının daha da iyileştirilmesi, ekonomide kayıtdışı oranının azaltılması, işgücü piyasasının daha etkin bir yapıya kavuşturulması, finansal sistemin geliştirilmesi, derinleştirilmesi, ulaştırma ve enerji altyapısının daha da iyileştirilmesi, ar-ge çalışmalarının teşvik edilmesi, bilgi ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaştırılmasının öncelikli hedefler arasında yer aldığını kaydetti.

IMF ile yürütülmekte olan stand by düzenlemesinin de içerik ve amaç olarak ortaya konulan bu vizyonu destekler mahiyette olduğunu ifade eden Şimşek, şunları söyledi:
"Bu çerçevede Fon heyeti ile yapılan değerlendirmelerde ekonomimizin 2006 yılında başlayan uluslararası finans piyasalarındaki dalgalanmaların olumsuz etkilerine karşı dayanıklılık gösterdiği teyit edilmiştir. Küresel ekonomide yavaşlama ve tarım üretiminde kuraklığa bağlı olarak yaşanan düşüşe rağmen 2007 yılında büyümenin yüzde 4 civarında olacağı tahmin edilmektedir. Büyümenin yeniden canlanması beklenen iç talebin de katkısıyla 2008 yılında yüzde 5,5 civarında yükselmesi öngörülmektedir."

2007 yılı itibariyle yatay bir patikaya oturan cari açığın 2008 yılında GSMH'nin yüzde 8'i civarında seyretmesinin beklendiğini ifade eden Şimşek, doğrudan yabancı sermaye girişinin de cari açığın önemli bir bölümünü finanse etmeye devam edeceğini söyledi.

Bakan Şimşek, enflasyonda düşüş trendi, dünya enerji fiyatlarındaki hızlı yükseliş ve gıda fiyatlarındaki artış nedeniyle geçici olarak yavaşlamış olsa da geçtiğimiz günlerde ilan edilen orta vadeli hedeflere erişilmesini beklediklerini vurguladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön