HABER

İMKB'nin kablosunu koparan firmaya ceza

İSTANBUL (İHA) - İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nın (İMKB) açılışının ertelenmesine neden olan fiberoptik kablonun kopartılmasından dolayı müteahhit firmaya ceza uygulanacağını bildirdi.

İBB tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:

"İstinye Park önündeki kavşak inşaatında çalışan Çakır Yapı'ya ait bir hafriyat kamyonu saat 02.00 sıralarında çamura saplandı. Çamura batan kamyonu kurtarmak isteyen kepçe operatörünün dikkatsiz ve kontrolsüz bir şekilde toprağı derin kazması sonucu bölgede İMKB'nin de bağlantılarını sağlayan fiberoptik kablo koptu.

Kablonun koptuğu sabaha kadar hiçbir kuruma ve yetkiliye bildirilmedi. Olay borsanın faaliyete geçmesi ve sistemlerin çalışmaması üzerine anlaşıldı. Yapımı süren yol inşaatı, İstinye Park tarafından üstlenilmiştir. Müteahhit firmanım İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile doğrudan bir ilişkisi bulunmamaktadır. Belediye, bölgede çalışmaların hızlı ve projeye uygun yapılmasını denetlemekle yükümlüdür. Altyapı Koordinasyon Müdürlüğü, müteahhit firmaya ceza uygulayacaktır".

Sabah saatlerinde meydana gelen olay sonrası İMKB açılışı ertelenmiş ve arızanın Türk Telekom tarafından giderilmesinin adından, İMKB hisse senetleri 1. seansı işlemleri saat 14.30'da başlamıştı. Seans saat 17.30'da sona erecek.

Geri Dön