HABER

İnanç turizminde Türkiye'ye ilgi var

Türkiye'nin Washington Kültür ve Tanıtma Müşaviri Mesut Özbek, Amerikalıların inanç turizminde Türkiye'ye "müthiş ilgi" olduğunu belirtti.

Türkiye'nin Washington Kültür ve Tanıtma Müşaviri Mesut Özbek, Amerikalıların inanç turizminde Türkiye'ye "müthiş ilgi" olduğunu belirterek, "Kruvaziyer turlarına katılan Amerikalılar, Hristiyanlık kalıntılarını Yunanistan'da göreceklerini zannediyor, ama Türkiye'ye gelince bir bakıyorlar ki asıl kalıntılar burada" dedi.

Özbek, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, inanç turizmi açısından Türkiye'nin Amerikalıları cezbedecek çok önemli tarihi değerlere sahip olduğunu, ancak bunların ABD'de yeterince bilinmediğini söyledi.

Anadolu'nun Hristiyanların köklerine ve yayılmasına ev sahipliği yaptığını, İncil'de "Asia Minor" olarak adı geçen bölgenin Anadolu olduğunu, Hristiyanlığın ilk 7 kilisesinin Türkiye'de bulunduğunu hatırlatan Özbek, bu zenginliklerin turizmde değerlendirilmesi gerektiğini ve konuyu öğrenen Amerikalıların Türkiye'ye ilgisinin arttığını vurguladı.

Mesut Özbek, kruvaziyer turlarıyla gelen Amerikalı turistlerin Türkiye'yi görünce şaşırdığına dikkati çekerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Kruvaziyer turlarına katılan Amerikalılar, Akdeniz çanağında sırasıyla İspanya, Fransa, İtalya, Yunanistan ve Türkiye'ye geliyor. Yunanistan'a geldiği zaman Roma, Bizans ve Hristiyanlık kalıntılarını burada göreceklerini zannediyorlar, ama Türkiye'ye gelince bir bakıyorlar ki asıl kalıntılar burada. Bu kez Türkiye'ye yeni bir tur yapıyorlar. 1-2 hafta geliyorlar, hatta Kanada'dan 3 ay gelip Türkiye'de kalanlar var. İnanç turizminde Türkiye'ye müthiş bir ilgi var."

Washington Kültür ve Tanıtma Müşaviri Özbek, Türkiye'nin deniz-kum-güneş turizmi potansiyelinin Amerikalıların ilgisini pek fazla çekmediğini belirterek, gelecek yıllardaki tanıtımlarda asıl olarak inanç turizmine ağırlık vereceklerini söyledi.

ABD'deki 237 milyon civarındaki Hristiyan'ın 140 milyonunun her hafta pazar ayinlerine katıldığını, papazların da ailelere çocuklarını kilise gruplarıyla seyahate göndermeleri tavsiyesinde bulunduğunu ifade eden Özbek, şunları kaydetti:

"Düşüncemiz, Türkiye'de inanç turizmini anlatan bir web sitesi hazırlamak ve bunun linkini kiliselerin internet sitelerine vermek. Böylelikle, inanç turizmine ilgi duyan Amerikalı turistleri Türkiye'ye seyahate çekmeyi hedefliyoruz. Ayrıca halkla ilişkiler ajansları ve bakanlığımız aracılığıyla bu konudaki dergi ve gazetelerin yazarlarını Türkiye'de ağırlamayı planlıyoruz."

İnanç turizmiyle ilgili olarak Nevada eyaletine bağlı Reno kentinde yapılan WRTE (Dünya İnanç Turizmi EXPO'su) fuarına da katıldıklarını ifade eden Özbek, fuara en fazla katılımın Türkiye'den olduğunu kaydetti.

ABD Seyahat ve Turizm Endüstrisi Bürosunun verilerine göre, ABD'den bu yılın 8 ayında hava yoluyla 20 milyon 697 bin 338 kişi deniz aşırı seyahat etti. Ancak bu sayı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3'lük düşüşe tekabül ediyor.

Amerikalılar, yurt dışı seyahatlerinde özellikle Avrupa kıtasını tercih ediyor. Avrupa'da tatile gidenlerin sayısı, bu yılın 8 ayında 8 milyon 251 bin 599 civarında oldu.

Ülkeler açısından bakıldığında ise ilk iki sırayı yakın ülkeler Meksika ve Kanada alıyor. Deniz aşırı seyahatlerde ise en çok sırasıyla İngiltere, Fransa, İtalya, Almanya, Japonya, Jamaika ve Çin tercih ediliyor.

Türkiye ise Amerikalıların en fazla tercih ettiği ülkeler arasında 24. sırada yer alıyor. Ancak 2007 ve 2008 yıllarında Amerikalıların en çok seyahat ettiği 25 ülkenin çoğunda daralma meydana gelmesine karşın, Türkiye'ye gelen Amerikalı turistlerin sayısı yüzde 48 oranında arttı. Bu oranla Türkiye, ABD turizm pazarında büyüme hızı en fazla olan ülke oldu. Dünya Turizm Büroları Müdürlüğü de internet sitesinde, Türkiye'yi Avrupa'daki 5 popüler destinasyon arasında gösterdi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön