HABER

İncir üreticisi perişan

AYDIN (İHA) - Dünyanın en kaliteli ve en çok incirini üreten Egeli çiftçinin yüzü 2002 yılında gülmedi. Mevsim normallerinin dışında meydana gelen yağışlar nedeniyle Egeli incir ve pamuk üreticisi perişan oldu. Geçtiğimiz yıl kilosu yaklaşık 4 milyon liradan satılan natürel incir bu yıl üreticinin elinde kaldı.

Rekoltenin yüksek olmasına rağmen bu yıl, dağlarda bulunan incir bahçelerinden meyve alınamadı. Mevsiminden önce başlayan yağışlar nedeniyle yaklaşık 10 bin ton incir yağmurdan zarar gördü. Aydın Bölgesi'nde her yıl yaklaşık olarak 60 bin ton üretilen incir bu yıl aşırı yağışlar sonucu meydana gelen zarar nedeniyle 50 bin ton civarında kaldı.

Geçtiğimiz yıl 4-5 milyon liraya sattıkları inciri bu yıl 2 milyona bile satamadıklarını belirten incir üreticileri, "İncirde verim ve kalite iyi olmasına rağmen en kötü yılı yaşadık. Erken başlayan yağış nedeniyle yüksek kesimlerdeki bahçelerimizden incir alamadık. Bunun üzerine elimizde tonlarca incir var. Ne incir arayan var, ne soran. Geçen yıllarda tüccar bizim ayağımıza gelirdi. Bu yıl biz tüccarın ayağına gidiyoruz. Ama tüccarların da elinde tonlarca incir olduğu için almıyorlar. Ürettiğimiz incirin en az yarısı elimizde. Devletin incir üreticisine sahip çıkmasını istiyoruz" dediler.

Geçtiğimiz yıl bu zamanda tamamına yakını ihraç edilen incirin bu yıl çok az bir kısmının ihraç edilebildiği, yaklaşık 30 bin ton incirin üretici ve tüccarlarda beklediği bildirildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön