HABER

İncirlik Üssü'nde ''hırsızlık'' iddiası

ADANA (İHA) - Adana'nın Yüreğir İlçesi'ne bağlı İncirlik Beldesi'nde bulunan İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığı'nda görevli bir Türk astsubay ile uzman çavuş hakkında, ABD birliğince kullanılan hurdalıktan bilgisayar parçaları çaldıkları iddiasıyla dava açıldı.

Edinilen bilgiye göre, 28 Ekim 2004 tarihinde İncirlik 10. Tanker Üs Komutanlığı Güvenlik Taburu Destek Kıtası'nda görevli Astsubay Başçavuş C.T. (44) ile Uzman Çavuş B.B.'nin (32) araçlarında, askeri üs nizamiye kapısında yapılan aramada, ABD birliğince kullanılan hurdalıktan çalındığı ileri sürülen bilgisayar parçaları ele geçirildiği bildirildi. Birliklerinde ifadeleri alındıktan sonra C.T. ve B.B. hakkında soruşturma açan 6. Kolordu Komutanlığı Askeri Savcılığı, 6 Aralık 2005 tarihinde suça konu bilgisayar parçalarının askeri malzemeler olmadığı gerekçesiyle görevsizlik kararı verdi. Adana Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderilen dosyayı inceleyen Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Ertepe, astsubay ve uzman çavuş hakkında 'hırsızlık' iddiasıyla dava açtı. Savcı Ertepe'nin hazırladığı iddianameye göre, B.B. ile C.T., son olarak 28 Ekim 2004 tarihinde kamyonetle üsse gelip hurdalıktan zaman zaman ihaleyle satışa çıkartılan bilgisayar kasası, monitör, klavye, güç kaynağı ve bağlantı kablolarını aldı. Çeşitli tarihlerde, 15 ayrı hırsızlık olayını gerçekleştirdikleri, çaldıkları 50 bilgisayar ve parçalarını üs dışında sattıkları iddia edilen astsubay ile uzman çavuşun 75'er yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılmaları talep edildi.

Adana 8. Asliye Ceza Mahkemesi'nde tutuksuz yargılanacak C.T.'nin geçen yıl Ocak ayında emekliye ayrıldığı, B.B.'nin ise Diyarbakır'daki 2. Hava Kuvvet Komutanlığı'na tayin edildiği öğrenildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler