HABER

İndirimler uygulanırsa...

Oğuzhan Kuzu’yu öldüren Semih A.’nın cezası 2.5 yıla kadar inebilecek

İndirimler uygulanırsa...
19 yaşındaki Oğuzhan Kuzu’yu bıçaklayarak öldürdüğü gerekçesiyle tutuklanan 17 yaşındaki Semih A.’nın cezası, yargılanma sonucu bütün indirimlerin uygulanması halinde 2.5 yıla kadar inebilecek
**Oğuzhan’ın katil zanlısı 2.5 yılla kurtulacak mı?**
İstanbul Esenler’de oturan 19 yaşındaki Oğuzhan Kuzu, 1 Ocak günü evinin kapısını defalarca çalan “mahallenin serserileri” diye tanınan gençlerle tartıştı. Aşağı inen Oğuzhan, 5 kişilik gruptan 17 yaşındaki Semih A. tarafından bıçaklanarak öldürüldü. Gözaltına alınan 5 gençten dördü serbest bırakılırken Semih A. “kasten adam öldürmek”ten tutuklandı. Semih A. ifadesinde Oğuzhan’ın aşağı inerek kendisine kafa attığını bunun üzerine cebinden çıkardığı bıçağı ona bir kez sapladığını söylediği öğrenildi.
**Müebbetten kurtuldu**
Katil zanlısı Semih A., 6 Haziran 1992 doğumlu olduğu için henüz 18 yaşını doldurmadı. “Kasten adam öldürmek” suçundan tutuklanan zanlı hakkında aynı suçtan dava açılması halinde 17 yaşında olduğu için müebbet hapisle yargılanmak yerine 12 yıldan 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak. Eğer “tahrik indirimi” uygulanırsa TCK’nın 29. maddesine göre cezası dörtte birden dörtte üçe kadar indirilebilir. Eğer mahkeme taktirini en üst indirimden kullanırsa cezası 3 yıla kadar düşebilir. Tahrik indiriminden sonra bir de iyi hal indirimi uygulanırsa ceza altıda bir iner ve Semih A. 2.5 yıl hapis cezasıyla kurtulabilir.
**12-15 yıl hapsi istenecek**
Davayla ilgili görüşlerini açıklayan İstanbul Barosu avukatlarından Barış Çabuk “Semih A. hakkında müebbet hapis cezasını gerektiren bir suçtan ötürü kamu davası açılacak ise de TCK’nın yaş küçüklüğünü düzenleyen 31. maddesinin 3. fıkrası gereğince verilecek temel ceza 12 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıdır. Şüphelinin Cem Garipoğlu davasında olduğu gibi gerçek yaşının tespiti için incelemeler yapılacaktır. Akıl sağlığı yönünden de Adli Tıp’tan rapor alınması gerekmektedir. Cezai ehliyetinin olmadığı yönünde rapor gelmesi halinde sadece hakkında akıl hastalarına özgü güvenlik tedbirilerine hükmedilecektir.”
**TCK 32. MADDE ÜÇÜNCÜ BEND**
FİİLİ işlediği sırada 15 yaşını doldurmuş olup da 18 yaşını doldurmamış kişiler hakkında suç, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını gerektirdiği takdirde 18 yıldan 24 yıla; müebbet hapis cezasını gerektirdiği takdirde 12 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön