İngiliz askerleri insan içine çıkamıyor

LONDRA (İHA) - İngiliz ordusunun, kamuoyunun karşı çıkmasına rağmen Irak ve Afganistan'da görev yapmasından sonra İngiliz askerleri halkın içine çıkamayacak hale geldi. Halkın hakaretlerinden dolayı askerler ancak sivil kıyafetle insan içine çıkabiliyor.

Ülkenin güneydoğusundaki Cambridge yakınlarında, Wittering'deki hava kuvvetleri üssündeki kadın ve erkek askerlere, sokaklarda hakaretlere maruz kalmamaları için askeri üniformayla üs dışına çıkmamaları talimatı verildi. Durum o kadar vahamet kazandı ki bizzat Başbakan Gordon Brown olaya müdahale etmek zorunda kaldı. Brown, askerlere hakaret edilmesiyle onlara üniformasız dışarı çıkma talimatı verilmesine karşı çıktı. İngiltere Başbakanı, "Tüm hava kuvvetlerimiz halkın içinde üniforma giyebilmeli ve bunun için teşvik edilmelidir. Ayrıca İngiliz halkı askerlerimize, yüklendikleri muazzam amme hizmetinden dolayı saygı ve minnet duymalıdır" dedi. Brown, halkı silahlı kuvvetleri desteklemeye çağırdı.

Savunma Bakanlığı da askerlere hakaretten dolayı soruşturma başlattı. Bakanlık, "sadece küçük bir azınlığın" askerlere hakaret etmiş olabileceğini iddia etti. Savunma Bakanı Des Browne da "Bazılarının silahlı kuvvetlerimize saygı duymamaları büyük bir ayıptır" diye konuştu.

İngiliz askerleri ilk kez askeri üniformayla halkın içine çıkamaz hale geldi. İngiliz askerleri hakkında Irak ve Afganistan'da işkence, kötü muamele ve cinayet ithamları yapılmıştı.