HABER

İngiliz futbolunda ırkçılık tartışması büyüyor

Liverpoollu Suarez'in ırkçı hakarette bulunmakan 8 maç ceza alması ardından, milli takım kaptanı John Terry'nin de aynı iddia ile yargılanacak olması, İngiliz futbolunda ırkçılık tartışmasını hararetlendirdi.

İngiliz Futbol Federasyonu'nun son günlerde aldığı, yeşil sahalardaki ırkçılıkla ilgili iki karar futbol dünyasında geniş yankı uyandırdı.

Chelsea'nin ve İngiliz milli takımının kaptanı John Terry, ırkçı ifadeler kullanmaktan yargılanacak olmasına dair yaptığı açıklamada, ismini temize çıkarmak için sonuna kadar mücadele edeceğini söyledi.

Ekim ayında oynanan Queens Park Rangers maçı boyunca Anton Ferdinand'a ırkçı hakaret ettiği iddiasıyla yargılanacak Terry "ben hiçbir zaman kimseye ırkçı sözler söylemedim. Farklı ırklardan ne kadar çok arkadaşım olduğunu sayabilirsiniz. Irkçılığın toplumda yeri yoktur." dedi.

Chelsea kulübü ve takımın teknik direktörü Andre Villas-Boas ise, Terry'nin masum olduğuna inandıklarını açıklarken, hakaretlere maruz kaldığı iddia edilen Ferdinand bu konunun kendisi için çok önemli olduğunu belirtti.

John Terry'nin Şubat ayında başlayacak davasının, milli takım kaptanlığını bırakmasına yol açıp açmayacağı konusu ise henüz netlik kazanmadı.

"Suarez asla yalnız yürümeyecek"

Manchester Unitedlı Louis Evra'ya ten rengiyle ilgili hakaret etmekten, sekiz maç oynamama ve kırk bin sterlin para cezasında çarptırılan Liverpoollu Luis Suarez’e kulübü ve takım arkadaşlarından açık destek verildi.

Liverpool'un dün kendi evinde oynadığı ve 0-0 sona eren Wigan Athletic maçı öncesinde, ısınmak için sahaya çıkan Liverpoollu oyuncular, üzerlerinde Suarez'in resmi bulunan formalar giydiler.

Gelişmelerle ilgili bir de yazılı açıklama yapan Liverpoollu oyuncular "Suarez'in arkasındayız ve tüm dünyanın bunu bilmesini istiyoruz" dediler.

Uruguaylı futbolcuyla yaklaşık 12 aydır birlikte oynadıklarını ve kendisinin ırkçı olmadığını gayet iyi bildiklerini belirten Liverpoollu futbolcular "bu süreçte Suarez asla yalnız yürümeyecek" diyerek kulübün tarihi tezahüratına gönderme yaptılar.

Dünkü karşılaşma ardından değerlendirmede bulunan Liverpool teknik direktörü Kenny Dalglish ise Uruguaylı futbolcuya desteklerinin devam edeceğini söyledi.

Dalglish ayrıca Suarez'le yalnızca kulüp içindeki kişiler arasında değil, Liverpool taraftarları arasında da güçlü bir bağı olduğuna dikkat çekti.

"Irkçılıkla mücadele doğru ama..."

Suarez'e bir destek de Uruguay milli takımı kaptanı Diego Lugano'dan geldi.

Paris Saint Germain'de oynayan tecrübeli futbolcu internet sayfasında yaptığı açıklamada "Suarez'i yakından tanıyan bir kişi olarak, büyük bir hata yapıldığını düşünüyorum" dedi.

Daha önce Fenerbahçe forması da giymiş olan Lugano, İngiliz futbolundaki ırkçılık sorunun üzerine gidilmesinin doğru olduğunu ancak Suarez'e yönelik iddiaların somut dayanağı olmadığını söyledi, iddiaları ortaya atan Evra'yı futbolun kurallarını ihlal etmekle suçladı.

Liverpool kulübünden yapılan konuyla ilgili açıklamada da kararın yalnızca iddiaları ortaya atan Evra'nın tanıklığına dayandırılarak alınmış olması eleştirilmişti.

24 taşındaki Suarez kararın ardından Twitter üzerinden yaptığı açıklamada "bugün kendim ve ailem için çok zor ve acı bir gün" demişti.

Bu arada, Suarez'in menejeri Alejandro Balbi sürece itiraz haklarını kullanacaklarını ve orantısız olduğunu düşündükleri karardan geri dönüleceğine inandıklarını belirtti.

Geri Dön