İngilizce yaygınlaştıkça basitleşecek, Pangliş'e dönüşecek

Ankara - AA- Dünyanın en yaygın dili İngilizcenin giderek daha basit bir dile dönüşeceği, "Pangliş" adı verilen bu yeni dilin (küresel İngilizce) şu anda kullanılan İngilizcenin yerini alacağı belirtiliyor.

Dilbilimciler, Şekspir ve Dickens'ın kullandığı dilin giderek değiştiğini ve basitleştiğini, ancak bu değişimin müsebbibinin İngilizler, Amerikalılar veya Avustralyalılar değil, ikinci dil olarak İngilizceyi konuşanlar olduğunu bildiriler.

Dilbilimcilere göre Pangliş, ana dili İngilizce olmayanların konuştuğu İngilizceye benzer bir dil olacak. İngilizcenin bu yeni versiyonu iyice yaygınlaştığında, "the", "ze" halini alacak, "friend", "frien"e dönüşecek, "he talks" "he talk" şeklini alacak.

Daily Mail'in verdiği haberde, 2010 itibarıyla dünya nüfusunun üçte birinin yani 2 milyar kişinin İngilizceyi ikinci bir dil olarak konuşuyor olacağı belirtildi. Buna mukabil, ana dili İngilizce olanların sayısı 350 milyon olacak.

İngilizce yaygınlaştıkça, dil giderek yerel lehçelere bölünecek ve ana dili İngilizce olanlarca anlaşılması hayli zor hale gelecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler