HABER

İngiltere basınında Irak'taki gerilim

Guardian başyazısının manşetine, ölüm cezası ile hapiste tutulan Irak'ın eski başbakan Yardımcısı Tarık Aziz'in geçen yıl Amerikalılara ülkeden çekilmemeleri için yaptığı uyarıyı taşımış.

Irak'ta Başbakan Nuri el Maliki ile Sünni siyasetçiler arasında tırmanan gerilim İngiliz gazetelerinde kaygıyla izleniyor.

Guardian, ülkedeki en büyük Sünni aşiretlerinden Duleymilerin iki önde gelen şeyhi ile görüşmüş. Ülkede üç vilayetin son günlerde Bağdat'tan özerklik ilan ettiğini kaydeden Guardian, şeyhlerin Başbakan Maliki'yi Sünni aleyhtarı bir gündem gütmekle suçladığını kaydediyor.

Aynı gazetenin dış haber sayfalarındaki ikinci bir haberde, Sünnilerin bir süre İyad Allavi'nin Irakiye ittifakı üzerinden hükümette seslerini duyurmaya çalıştığı anlatılıyor.

"Ancak Batılı bir üst düzey diplomat 'artık bitti' diyor: "Allavi için yarattıkları makam (stratejik siyaset bakanlığı) işlemiyor; kimse işe bile gitmiyor.""

Duleymi aşireti şeyhi Ali Hatim Süleyman, "İnsanların savaşa hazırlandığına hiç şüphe yok" derken, gazete, hükümete karşı duyulan tepkinin yer yer komşu Suriye'de, çoğunluğu Sünni olan göstericileri hedef alan Alevi Beşar Esad yönetimine duyulan öfkenin yanında hafif kaldığını vurgulayıp, gerilimin sınır ötesine taşması riskine dikkat çekiyor.

"Üç ay önce Duleymilerle bağlantılı bir grup Suriyeli, Irak'a gidip destek istemiş. "Süleyman 'o zaman onlara yaptıklarını desteklediğimizi, ama silah veremeyeceğimizi söyledik; şimdi o günler geride kaldı' diyor. Süleyman, 'istesek de istemesek de bir tünele giriyoruz" diye konuşuyor. 'Kendimizi savaşa hazırlamalıyız. Bir çıkış olmalı, ama ben göremiyorum..."

Guardian başyazısının manşetine, ölüm cezası ile hapiste tutulan Irak'ın eski başbakan Yardımcısı Tarık Aziz'in geçen yıl Amerikalılara ülkeden çekilmemeleri için yaptığı uyarıyı taşımış. Irak için "Kurtlara bırakılmış bir ülke" demiş.

"Irak yeniden mezhep batağına dönecek gibi görünüyor. Kapıyı çarpıp gitmeye kararlı bir Amerikan başkanı hariç herkes bunun geliyorum dediğini görebilirdi. Son haftalarda İyad Allavi'nin Irakiye hareketinden en az 30 kişi bizzat Maliki'ye bağlı güvenlik kuvvetlerince tutuklandı. Sünnilerin kaybettikleri iktidarda Allavi'nin Irakiye ittifakı sayesinde pay alabileceği fikri tarih oldu. Maliki bir koalisyon varmış gibi davranmaktan vazgeçti. Tutuklama ve suikastlerle, Sünni bölgelerine kasvet çöktü. Geçen hafta Diyala da özerkliğini ilan eden vilayetlere katıldı. Irak bir kez daha parçalanıyor ve bir daha asla tek bir ülke olmayabilir. "

Sünni militanların Suriye'ye silah kaçırdığı haberlerine yer veren Times da, Bağdat'ta halkın yeni saldırılar endişesiyle stok yaptığını belirtiyor. Gazete başyazısında ise Saddam Hüseyin rejiminin devrilmiş olmasına destek verirken, Irak mezhep çatışmasına sürüklenirse, dünyanın bir kez daha Irak'a müdahale etmeye istekli olmayacağı görüşünde.

"Çok değil bir kaç yıl önce, Irak aynı bu mezhep saflarında bölünerek iç savaşın eşiğindeydi. Bu kez barışı sağlayabilecek Amerikalılar yok. Ülkenin anarşiye sürüklenmesi, hiç bir siyasi grubun çıkarına değil. Ülkenin bir ülkenin olması gerektiği gibi işlemesini sağlama sorumluluğu Irak'ın siyasi liderlerine düşüyor. Uluslararası toplum 2003'te başıbozuk bir ülkeye müdahale etmişti. Hele de iflas etmiş bir ülkeye ikinci bir müdahaleye girişmeye çok daha isteksiz olacak."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön