HABER

İngiltere, El Kaide'nin bir numaralı hedefi

Londra (AA)- The Guardian gazetesi, İngiliz istihbarat birimlerine göre, İngiltere'nin El Kaide'nin bir numaralı hedefi durumunda bulunduğunu yazdı. El Kaide'nin 7 Temmuz saldırılarını "kanlı bir terör kampanyasının sadece başlangıcı" olarak gördüğü belirtilen haberde, örgütün yeniden toparlanıp şu ana kadar yarattığı tehdidi en üst seviyeye çıkardığına dair görüşlere yer verildi.

İstihbarat birimlerine dayanarak verilen haberde, El Kaide'nin Pakistan'da toparlandığına dair bilgiler hatırlatılarak, dört yıldır sürdürülen teröre karşı savaşa ve bu savaşta çok sayıda lideri öldürülmesine rağmen El Kaide'nin daha güçlü ve gönüllüler tarafından desteklenir bir yapıya kavuştuğu ifade edildi. Örgütün İngiltere'deki terörist faaliyetleri için yeni teknikler benimsediği kaydedilen haberde, El Kaide hücrelerinin geçmişte faaliyet gösteren İRA hücreleri gibi daha bağımsız bir yapıya kavuştukları belirtildi.

Gazete haberinde, İngiltere'de çok sayıda Pakistan kökenlinin yaşadığına işaret ederek, "Bu nedenle de iki ülke arasında her yıl yüz binlerce kişi seyahat ediyor. Akrabalarını ziyaret amacıyla Pakistan'a gidenlerin gerçekte nereye gittikleri bilinmiyor. Zira İngiliz istihbaratı Pakistan'daki terör kamplarına sızamıyor" denildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler