HABER

İngiltere istihbaratı aylar öncesinden almış

LONDRA (İHA) - İngiliz Observer gazetesi, İngiltere'nin, geçtiğimiz yıl Temmuz ayında 52 kişinin öldüğü bombalı saldırılardan aylar önce teröristlerin Londra'yı hedef alacağına dair istihbarata sahip olduğunu ileri sürdü.

Gazete, güvenilir kaynaklara dayanarak verdiği haberde, "Üst düzey Beyaz Saray yetkilileri de İngiltere'nin Temmuz saldırılarından aylar önce 4 kişilik bir terör hücresinin Londra'ya yönelik saldırılarda bulunabileceği konusunda uyarı aldığını doğruladı" dedi.

Haberde, Suudi makamlarının saldırılardan aylar önce İngiliz tarafına konuya ilişkin detaylı şekilde bilgi verdiği belirtildi. İngiliz tarafına iletilen istihbaratta, saldırıların 4 militan tarafından planlandığı ve bunlardan bazılarının İngiliz vatandaşı olduğu bilgisinin de yer aldığı ileri sürüldü.

Tutuklu bir Suudi militanın verdiği ifadelere dayanan istihbarat bilgisinde, saldırının 6 ay içinde gerçekleştirileceği ve Londra metrosu veya başkentte bir gece kulübünün hedef alınacağının belirtildiği kaydedildi.

Observer, gazeteye bilgi veren bir Suudi güvenlik danışmanının ise, İngiltere'ye iletilen istihbaratın Temmuz saldırılarıyla doğrudan bağlantılı olduğuna inandığını yazdı.
Suudi militanın ifadelerine yer verilen haberde ayrıca, Libyalı bir işadamının İngiltere'deki militanları finanse ettiği bildirildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler