HABER

İngiltere saldırganı Salman Abedi'nin babası güvenlik müdürü çıktı

İngiliz polisi, Manchester saldırganı Salman Abedi’nin kardeşi Haşim ve babası Ramadan’ın Libya Trablus’ta tutuklandığını, ağabeyi İsmail’in de önceki gün Manchester’da tutuklandığını açıkladı. Teröristin kardeşi Haşim ve babası Ramadan’ın da Libya Trablus’ta tutuklandığı ifade edildi. Libya güvenlik güçlerine göre, Haşim Abedi saldırı planlarından haberdardı. Ortaya çıkan son detaylara göre baba Abedi'nin ise güvenlik müdürü olduğu ortaya çıktı.

İngiltere saldırganı Salman Abedi'nin babası güvenlik müdürü çıktı

İngiltere’de pazartesi akşamı ABD’li şarkıcı Ariane Grande’nin konseri sırasında düzenlenen intihar saldırısına dair detaylar gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. Manchester'da 22 kişinin öldüğü saldırıyı gerçekleştiren Libyalı saldırganın babası ve kardeşi Trablus kentinde gözaltına alındı.

Manchester saldırganının babası ve kardeşini gözaltına alan İngiliz polisi, Abedi’nin ağabeyi İsmail’in önceki gün Manchester’da tutuklandığını açıkladı.

Saldırıyla bağlantılı olduğu düşünülen 5 kişinin daha gözaltına alındığı belirtildi.

LİBYA'NIN ÜNLÜ AŞİRETİ EL ABEDİ'DEN

Libya basınına göre, Salman Abedi, ülkenin en güçlü aşiretlerinden el-Abedi’ye mensup. Aşiret, Tobruk ve Guba bölgelerinde etkin. AP’ye göre, babası Ramadan Abedi, şu anda başkent Trablus’ta merkezi güvenlik biriminin müdürü. Ramadan, 90’larda Kaddafi yönetimine karşı çıkan ve El Kaide bağlantılı Libya İslami Mücadele örgütüne üyeydi. Kaddafi yönetimib 1993’te Ramadan hakkında yakalama kararı çıkardı. Aile ülkeden kaçtı, İngiltere’den siyasi sığınma aldı. Salman da orada doğdu, büyüdü. Babası ve ailenin geri kalanı, Kaddafi devrildikten sonra Libya’ya döndü. El-Abedi aşiretinin en ünlü mensuplarından biriyse Abdül Fetih Yunus. Kaddafi’nin en yakın generallerinden biri olan Yunus, isyancılara katılmıştı.The Times Gazetesi’nin saldırganın bir okul arkadaşının ifadesine dayandırdığı haberine göre, Salman Abedi, 3 hafta önce Libya’ya gitti ve saldırıdan 2 gün önce İngiltere’ye döndü.

Baba Ramazan Abedi'nin Ayn Zara bölgesindeki evinin önünde gözaltına alındığı, 1997 doğumlu Haşim Abedi'ninse IŞİD bağlantısından şüphelenilerek gözaltına alınmış olduğu kaydedildi.

SORUŞTURMA TAMAMLANINCAYA KADAR TERÖR TEHDİTİ SEVİYESİ KRİTİK DURUMDA

İngiltere İçişleri Bakanı Amber Rudd, saldırganın istihbarat servislerince tanınmasına karşın saldırıyı nasıl gerçekleştirebildiğiyle ilgili soruya, istihbarat servislerinin çok sayıda kişiyi bildiğini ancak hepsini gözaltına alamayacağını söyledi.

Abedi’ye yardım eden kişilerle ilgili soruşturma tamamlanıncaya kadar terör tehdidi seviyesinin “kritik” durumda kalacağını belirten Rudd, ordudan yardım alınmasının da sürdürüleceğini duyurdu.

SALDIRGAN LİBYA'YA VE ORADAN DA SURİYE'YE GİTMİŞ

Saldırganın geçmişine dair en etkileyici bilgi ise Fransa İçişleri Bakanı Gerard Collomb’dan geldi. Collomb, “İngiliz istihbaratından öğrendiklerimize göre İngiliz vatandaşı olan saldırgan, Libya’ya ve oradan da Suriye’ye gitmiş...

Radikal terör bağlantılarını ve saldırı eğitimini de orada aldığına inanıyoruz. Böylece Abedi’nin IŞİD'le bağlantısı kanıtlanmıştır” dedi.

Geri Dön