HABER

İngiltere'de evsizlik "ulusal kriz"

- İngiliz Parlamentosunun raporuna göre, ülkede 9 binden fazla kişi sokakta, 78 bin aile de geçici barınaklarda yaşıyor

LONDRA (AA) - İngiliz Parlamentosu Kamu Hesapları Komitesi, ülkede evsizliğin "ulusal kriz” halini aldığını bildirdi.

Komitenin raporuna göre, İngiltere'de 9 binden fazla kişi sokakta, 78 bin aile de geçici barınaklarda yaşıyor. Geçici barınaklarda kalan çocukların sayısı da 120 bini buluyor.

"İngiltere'de evsizlik ulusal kriz boyutuna ulaşmış durumda.” ifadesi kullanılan raporda, sorunun boyutlarının özellikle 7 yılda hızla büyüdüğüne işaret edildi.

Rapora göre, 2011'den bugüne sokakta yaşayanların sayısı yüzde 134, geçici barınaklarda kalanların sayısı ise yüzde 63 arttı.

Komite, evini kaybettiği veya kira ödeyemez hale geldiği için akrabalarının yanına sığınanların ise bu sayılara dahil olmayan "gizli evsizliği” oluşturduğu tespitine yer verdi.

Hükümetin sokakta yaşayanların sayısını 2027'de sıfıra indirmeyi planladığı hatırlatılan raporda, mevcut koşulların sürmesi halinde ise sayının bir yıl içinde yüzde 76 artabileceği uyarısı yapıldı.

Rapora göre, İngiltere'de sokakta yaşayanların ortalama ömrü 47 yıl, şiddet suçu kurbanı olma ihtimalleri de sıradan vatandaşlara kıyasla 17 kat fazla.

- "Utanç verici başarısızlık"

Komite Başkanı İşçi Partisi Milletvekili Mg Hiller, raporla ilgili yaptığı değerlendirmede, hükümetin evsizlik sorununa yönelik politikasını "utanç verici başarısızlık" diye nitelendirdi.

İngiliz hükümetinin evsizlik sorununun beraberinde getirdiği gerçek maliyetleri ölçme ve anlama konusunda daha fazla şey yapması gerektiğini belirten Hiller, özellikle ucuz konut üretiminin önemine dikkati çekti.

Sivil toplum kuruluşları ülkedeki evsizlik ve sokakta yaşama sorununun resmi sayıların gösterdiğinden daha büyük olduğunu savunuyor. Evsizlere yönelik çalışmalar yürüten hayır kuruluşu St Mungo'ya göre sadece başkent Londra'da sokakta yaşayanların sayısı 9 bini buluyor.

Ülkede sokakta yaşayanların yüzde 17'si Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin, yüzde 5'i AB dışı ülkelerin vatandaşlarından oluşuyor. Sokakta yaşayanların yüzde 12'sini kadınlar, yüzde 7'sini de 25 yaşın altındaki gençler oluşturuyor.

(AA)

Geri Dön