HABER

İngiltere'de "transit" Krizi

Ford şirketinin Transit araçları üretimini İngiltere'den Kocaeli'ye kaydırma kararı üzerine 40 yıldır Transit araçları imal eden Southhampton'daki tesisin bu hafta kapatılmasına tepkiler sürüyor.

İndependent gazetesi, "Esnaf ve küçük şirket sahiplerince çok sevilen Ford Transit kamyoneti, bir İngiliz kurumu olmaktan çıktı" diye yazdığı haberinde, Ford'un kararını eleştirirken, "Böylece artık beyaz kamyonetin şoförü, günlük turlarının sonunda Türk kebabını kıtır kıtır yemekle kalmayacak aynı zamanda Türk yapımı bir araçta da oturacak"esprisini de yaptı.

İndependent gazetesi, Southhampton'da üretilen 7 milyon adet Transit'in sonuncusunun bu hafta üretim hattından çıkarak "40 yıllık otomotiv tarihini sona erdirdiğine" dikkat çekerek tesisin kapatılması üzerine 356 çalışanın işsiz kalacağını kaydetti.

Ford'un 1972 yılından bu yana söz konusu tesiste kamyonetlerden ambülanslara ve polis araçlarına kadar çeşit çeşit Transit araçlarının üretildiğini anımsatan gazete, şöyle devam etti:

"Böylece, artık beyaz kamyonet şoförü, günlük turlarının sonunda hiç eksik olmayan Red Bull kutusunu içip The Sun gazetesinde göz gezdirirken Türk kebabı kıtır kıtır yemekle kalmayacak aynı zamanda Türk yapımı bir araçta da oturacak. Transit üretimi, ABD'li devin maliyetlerinin daha düşük olduğunu söylediği, güneşli Türkiye'deki Kocaeli'ye taşınıyor."

Gazete, bu durumun işsizlik kuyruğuna yönelen Ford işçileri için bir teselli oluşturmadığını, Southhampton tesisini kapatma kararının Ford'un İngiltere'deki imajını da pek olumlu etkilemeyeceğini vurgularken de "Britanya'nın omurgası" gibi sloganların kullanıldığı Transit reklamlarının arkasındaki yöneticilerin herhalde bu sıralarda pek rahat hissetmediğini savundu. Gazete,"'Britanya'yı ilerletmeye devam' kampanyasının arkasındaki deha muhtemelen özellikle mahcuptur. Çünkü bu gerçekten araba kazası marketing" diye yazdı.

ANKA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler