İngiltere’nin gizli Ortadoğu üssü planı

İngiltere’nin, ‘Ortadoğu internet gözetleme üssü’ üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

İngiltere’nin gizli Ortadoğu üssü planı

İstihbarat üssü, Ortadoğu’daki e-posta, telefon ve internet trafiğini izlemek, depolamak ve Batı istihbaratı yararına kullanmak amacıyla kurulmuş.

Amerikan Ulusal Güvenlik Dairesi’nin (NSA) gizli küresel istihbarat çalışmalarını ortaya çıkaran Edward Snowden’ın sızdırdığı belgelerde, İngiltere’ye ait gizli bir proje de ortaya çıktı. İngiltere Hükümet İletişim Merkezi (GCHQ) tarafından yürütüldüğü anlaşılan ‘Ortadoğu üssü’, hala yapım aşamasında.

İstihbarat üssü, veri akışını hem uydu hem de Ortadoğu’dan geçen sualtı fiberoptik kabloları aracılığıyla yönetebilecek.

Toplanan veriler, ‘tamponlar’ adı verilen bilgisayarlara kopyalanacak. Daha sonra GCHQ tarafından analiz edilecek ve gerekirse NSA ile paylaşılacak.

ÜSSÜN YERİ AÇIKLANMADI
İngiltere, “Batı’nın teröre karşı savaşında olası saldırılar için erken uyarılarda bulunacağına” dikkat çekerek projeyi savundu.

İngiliz istihbarat kaynakları, sistemin “güvenlik, terör ve organize suç”un takip edilmesi için kullanılacağını belirtti.

Independent gazetesinin haberinde, söz konusu istihbarat üssünün yeri açıklanmadı.

Gazeteye göre İngiliz hükümetinin temel endişesi, Ortadoğu internet istihbarat üssünün yerinin halk tarafından öğrenilmesi.

BAKANLIĞIN İZNİYLE YAPILMIŞ
Ortadoğu istihbarat üssü, ‘Tempora’ adı verilen 1,5 milyar dolarlık gözetleme projesinin bir parçası.

İstihbarat üssü projesi, İngiliz Dışişleri Bakanı David Miliband’in onayı sonrasında tasarlanmış. Miliband’ın onayıyla, GCHQ’ya, dünya çapında fiberoptik ağlar üzerinden geçen verileri gözetleme, depoloma ve analiz etme izni verilmiş.

Bakanlık tarafından hazırlanan sertifika, GCHQ’ya “yabancı güçlerin politik niyetleri, terörizm, özel militer örgütler ve ciddi finansal sahtekarlıklar” hakkında bilgi toplama yetkisi veriyor.

GCHQ’ya izin ve yetki veren sertifika, altı ayda bir tekrar düzenlenecek ve bakanlık gerektiği takdirde sertifika üzerinde değişiklik yapabilecek.

günün haberleri

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 16 yorum
MÜSLÜMANLARA SİZLERE KURBAN OLSUNLAR MÜSLÜMANLAR KENDİ ELLERİYLE KENDİLERİNİ PARAYA SATIYORLAR SİZLERDE GÜZEL GÜZEL SÖMÜRÜN..
19.yüzyılda ingilizin dizayn ettiği müslüman coğrafyası ve onların tayin ettiği şeyhler adın ız müslüman kendiniz firavun vari hayata alışmışsın ve ne yazık ki Atatürk ten hiç bir şey almamışlar
sen uzaylı8mısın ataurk yasasaydı ılk taksı8mdekılerı sallandırırdı
bu üs nerde olacakki türkiyededir çünkü bunlara böyle üs verecek başka ülke yok ne demişti aziz nesin o zaman başka bir yerde aramaya gerek yok zaten eskiden üsleri vardı
Haberiniz yok mu?Sizi de oraya eleman olarak alacaklarmış!!!
aziz amcanızın dediği gibi sizlerin bu olyadan bi şey çıkarması grekiyor..hani aziz öküzü yüzde59,9 uncu aptaldan sonra yüzde altmışıncı aptal oluyor ya..
ingiltere geçmişte de ortadoğu üzerinden oyunlar oynamış bir ülkedir.hem arapları osmanlıya karşı kışkırtmış hem israilin ortadoğuda kuruluşunda öncülük etmiş bir ülkedir.ingilterenin oyunlarına karşı dikkatli olunmalıdır.
Peki bu akıllılar biliyorlar mı, her hareketleri melekler tarafından kaydediliyor, vücutları da aleyhlerinde şahitlik yapacak. İstedikleri kadar uğraşsınlar, Allah bu düzene bir yere kadar müsade eder, bir noktadan sonra bu düzeni yıkar. Bu kadar dünya hırsının, azgınlığın, kibir ve kıskançlığın sonu büyük hüsran olacak, geçmişte olduğu gibi, yalnız bu kez çok daha vahim sonuçları olacak, öyle ölmekle kurtulmak yok, kabir azaplarını ve kıyamet dehşetini tadacaklar.
Ortadoğulular bir gün gelecek Elizabethin ...
Araplar yada türkler yada uzak doğulular Avrupa da üs kursa ?!
ABD=DİNGİLTERE=İTRAİL=İRAN=SUUD=RUSYA KÜFÜR TEK MİLLETTİR
Geri zekalılar iflas edecek hala üs peşinderler lan hanseller grateller borsada siki tutunuz nerden geliyor bu cesaret?
Ortadoğuyu çakal ve akbabalar sarmış durumda. Müslüman lar çakalların oyununa gelip birbirlerine düşman olduğu sürece başımızda daha çok akbaba uçar.
bu üsse ne gerek var ver parayı orta dogu da birsürü insna var bilgide verir.ülkesininde satar.
ALLAH belanı versin ingiltere +israil+amerika..
teknik olarak bu istihbarat güçlerine engelleme beyinleri çıkarmaya uğraşacağına Allaha yalvarıyoruz. Halbuki Allah Kuranda derki ne yaparsanız kendi elinizle yaparsınız kendinize.
Diğer Haberler