İngiltere'ye araştırmacı gazeteciye tehdit suçlaması

Brezilya bir vatandaşının İngiltere'nin Heathrow havaalanında Terörle Mücadele Kanunu gerekçe gösterilerek alıkonmasını "gayri meşru" ve "endişe verici" diye niteledi.

İngiltere'ye araştırmacı gazeteciye tehdit suçlaması

Londra'da alıkonan Brezilyalı David Miranda, Guardian gazetesinin muhabiri Glenn Greenwald'ın partneri.

Greenwald de Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu NSA'nın eski çalışanı Edward Snowden tarafından sızdırılan belgeleri yayınlayan gazetecilerden biri.

Olay sırasında David Miranda, Almanya'dan gelip Londra üzerinden Brezilya'ya uçmaya hazırlanıyordu.

Guardian gazetesine göre Miranda, Almanya'da, Snowden dosyası üzerinde Greenwald ile birlikte çalışan film yönetmeni Laura Poitras ile buluşmuştu.

Dokuz saatin sonunda Miranda serbest bırakılırken cep telefonu, bilgisayarı, DVD'leri ve diğer bazı eşyasına el konulduğu bildiriliyor.

Gazeteci Greenwald, partnerinin gözaltında tutulmasını "tehdit" ve "basın özgürlüğüne esaslı bir saldırı" diye tanımladı.

Guardian gazetesi ise "Güvenlik örgütleri hakkında haberler yapan bir Guardian muhabirinin partnerinin Heathrow havaalanında yaklaşık dokuz saat gözaltında tutulmasını üzüntüyle karşıladık. İngiltere yetkililerinden en kısa zamanda duruma açıklık getirmelerini istiyoruz." dedi.

2000 yılında kabul edilen Terörle Mücadele Kanunu'na göre polis havaalanlarında bir kişiyi dokuz saat süreyle alıkoyabiliyor. Fakat "yerinde ve orantılı olarak kullanılması" öngörülen bu yetki sıkı denetime de tabi.

Uluslararası Af Örgütü son olayla bu yetkinin "küçük intikam hesapları" için kötüye kullanıldığının görüldüğünü söyledi.

Olay İngiltere siyasetinde de hemen yankı yarattı. Parlamento İçişleri Karma Komisyonu Başkanı Keith Vaz polisten, olayın açıklığa kavuşturulmasını isteyeceğini bildirdi.

'Ciddi tehdit'

Guardian muhabiri Glenn Greenwald, partneri David Miranda'yı alıkoyan yetkililerin amacının kendisini "korkutmak ve tehdit etmek" olduğunu söyledi.

Greenwald olayın doğrudan doğruya, ABD'de Ulusal Güvenlik Kurumu hakkında bilgiler sızdıran Edward Snowden hakkında yaptığı haberlerle bağlantılı olduğunu düşünüyor.

Gazeteci Greenwald BBC Dünya Servisi'ne verdiği mülakatta, "David'e alıkonduğu süre içersinde terörizm veya bir terör örgütüyle ilgili hiç bir soru yöneltilmemiş" dedi ve şöyle sürdürdü:

"Gün boyu benim ve diğer Guardian muhabirlerinin Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu ile ilgili yaptığı haberlerle ilgili sorular sormuşlar. Onu dokuz saat tutarak bir tehdit mesajı göndermeye çalıştılar. Olay budur. Anlamadığım şu: Nasıl oluyor da bu yaptıklarının tam tersi bir etki yaratacağını görmüyorlar. Şimdi bu haberlerin üzerine daha büyük cesaret ve kararlılıkla gideceğim."

Brezilya da Miranda'nın serbest bırakılmasından hemen sonra bir açıklama yayımladı.

Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında "Hakkında Terörle Mücadele Kanunu'nun yürürlüğe sokulmasını gerektirecek hiç bir suçlama olmayan bir bireyin gözaltında tutulmasının" hiç bir şekilde haklı gösterilemeyeceği kaydedildi.

Brezilya'dan gelen açıklamada bu tür olayların bir daha tekrarlanmaması umudu da dile getiriliyor.

Berlin'den geliyordu

Heathrow havaalanında alıkonan David Miranda, Berlin'den gelmiş, Guardian muhabiri Greenwald ile birlikte yaşadıkları Rio'ya Londra üzerinden transit geçiş yapmaktaydı.

Miranda'nın gözaltında tutulduğu duyulunca Brezilyalı diplomatlar ve Guardian gazetesinin avukatları havaalanına gönderildi.

Snowden belgeleri

Edward Snowden'ın sızdırdığı belgeler Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu'nun son iki yıl içinde özel hayatın gizliliği kuralını çiğnediğini ve kendisine verilen yasal yetkileri binlerce kere aştığını gösteriyor.

İhlaller arasında Amerikan vatandaşlarının yasadışı şekilde dinlenmesi de var.

ABD Ulusal Güvenlik Kurumu hakkında Snowden tarafından sızdırılan bilgiler, Amerikan ve İngiliz medyasında yayımlandı.

Snowden ise kaçmak zorunda kaldı ve Rusya'ya iltica etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler