HABER

İnsan Hakları Semineri Çorum'da yapılacak

ÇORUM (İHA) - Çorum'da, vali yardımcıları, kaymakamlar ile sivil toplum örgüt temsilcilerine yönelik olarak düzenlenen İnsan Hakları Eğitim Semineri, pazartesi günü başlıyor.

Düzenlenecek seminer hakkında bilgi veren Çorum Valisi Atıl Üzelgün, 5 gün sürecek ve Çorum'daki müki ve idari amirlerine yönelik İnsan Hakları Semineri'nin en iyi şekilde yapılması için tüm hazırlıkların tamamlandığını bildirdi.
İnsan Hakları Eğitimi Ulusal Programı çerçevesinde Çorum'daki mülki idare amirlerine yönelik olarak düzenlenen 5 günlük seminer Öğretmenevi Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilecek. Seminerin, salı günü gerçekleştirilecek olan açılış programına Devlet Bakanı Nejat Arseven de katılacak.

Pazartesi günü günü başlayacak seminerin ilk gününde Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Kabaoğlu, 'Birleşmiş Milletler Sistemi ve Bölgesel Sistemler' konusunda bilgi verecek. Ardından sosyal hizmet tesisleri ziyaret edilecek.

2 Temmuz Salı günü ise seminerin açılışı gerçekleştirilecek. Açılışta İHEOYUK Başkanı Prof. Dr. Joanna Kuçuradi, Eğitim Dairesi Başkanı Cengiz Kalkandelen, Vali Atıl Üzelgün ile Devlet Bakanı Nejat Arseven birer konuşma yapacaklar.
Açılış programının ardından Mülkiye Başmüfettişi Mehmet Çetin tarafından Türkiye'deki insan haklarına ilişkin gelişmeler ve kurumsallaşma konusunda bilgi verilecek. Ardından da İHEOYUK Başkanı Prof. Dr. Joanna Kuçuradi tarafından insan hakları kavramı ve gerektirdikleri yaşama ve kişi güvenliği hakkı konusunda bilgi verilecek. Vali Atıl Üzelgün'ü makamında ziyaretin ardından ise 'Barış' konulu yarışmanın ödül töreni gerçekleştirilecek. Ardından da İl Jandarma Komutanlığı ile Emniyet Müdürlüğü ziyaret edilecek.

Seminerin üçüncü günü olan 3 Temmuz Çarşamba günü ise il gezisinin ardından Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mithat Sancar, insan hakları düşüncesinin tarihsel gelişimi, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sultan Üzeltürk tarafından ulusal ve uluslararası mahkeme kararlarından örnekler ve karşılaştırılması, Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı Başkanı Av. Güney Haştemoğlu, sivil toplum kuruluşlarının insan hakları korunmasında oynayabilecekleri rol ve koşulları konusunda konuşma yapacak.

Seminerin son gününde ise Doç. Dr. Oya Çitci tarafından insan hakları, kadın ve çocuk, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Korkmaz Alemdar tarafından ise insan haklarının korunmasında kitle iletişim araçları konusunda seminer verilecek.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön