İnsan vücudunda yeni bir organ keşfedildi: Mezenter nedir?

İnsan sindirim sisteminde gizlenmiş yeni bir organ keşfedildi. "Bağırsak askısı" ya da "mezenter" olarak isimlendirilen organın henüz işlevi ve yapısıyla ilgili detaylı bilgi elde edilemedi.

İnsan vücudunda yeni bir organ keşfedildi: Mezenter nedir?

Sindirim sisteminde keşfedilen organın, daha önceleri insan vücudundaki parçalanmış yapıların bir arada durması sonucu meydana geldiği düşünülüyordu.

TEK PARÇADAN OLUŞAN BİR ORGAN

Ancak Lancet Gastroenteroloji ve Hepatoloji dergisinde yayınlanan makalede, araştırmacıların mezenterin tek parçadan oluşan bir organ olduğu açıklandı.

Mezenter, karın zarının ikiye katlanmışı, karın boşluğunu kaplayan ve her şeyi bir arada tutan yeni bir organ olarak tanımlanıyor. Bu yeni organla, insan organlarının toplam sayısı 79'a yükseldi.

100 YILLIK ANATOMİ BİLGİSİNİN YANLIŞLIĞINI ORTAYA ÇIKARDI

Mezenter'i ilk olarak 2012 yılında keşfeden İrlandalı bilim insanı J. Calvin Coffey, bu gelişmeyle birlikte 100 yıllık anatomi bilgisinin de yanlış olduğunun ortaya çıktığını belirtiyor. Coffey, 'Mezenter'in önceki kanının aksine parçalanmış yapıların bir araya gelmesiyle oluşmadığını, tek parça ve sürekli bir yapı olduğunun ispatlandığına dikkat çekiyor.

GEÇTİĞİMİZ YIL ÇALIŞMALAR BAŞLAMIŞTI

Bilim insanları 2016 yılında mezenterin varlığı üzerine çalışmalarını yoğunlaştırırken tıp öğrencileri de mezenteri yeni bir organ olarak öğrenmeye başlamıştı.

Yeni keşfedilen organın ne işe yaradığı henüz bilinmese de bilim dünyası bunu önemli bir gelişme olarak duyurdu.

Yeni organın keşfini önemli bir gelişme olarak değerlendiren Coffey, bir sonraki aşamayı "organın fonksiyonlarını anlamak" olarak tanımlıyor.

Coffey, mezenterin fonksiyonlarının çözülmesi halinde anormal fonksiyonların ve hastalıklara dair yeni bilgilerin de keşfedilebileceğini söylüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
Yahu ben de önemli bir şey buldularzannettim.Hay ALLAH müstehakınız versin.Yüzyıllardır biz biliyorduk bunları ve de kısaca hepsine birden MALAFAT diyorduk.Bir de yeni birşey keşfetmiş gibi anlatmıyorlarmı arkadaş.Bin yıllık MALAFAT parçası oldu MEZENTER.
kuranda yazıyor zaten
Yeni organ buldular ya hemen o organın hastalığını da icat edecekler :) Neyse hayırlı olsun diyelim bari.
@aren_dagtekin_1987 valla ben 2001 yılında anatomi dersinde mezenteri öğrenmiştim. Sadece adına organ demişler içerik değişmemiş.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler