İnsanı hayırseverlik mutlu ediyor

Ankara (AA) - Kanadalı araştırmacılara göre, insanı mutlu eden çok para değil, parayı başkaları için harcamak.

Science dergisinde yayınlanan araştırmada, gelirinin bir kısmını başkaları için harcayanların bunu yapmayanlardan daha mutlu oldukları saptandı.

Araştırmayı yapan British Columbia Üniversitesi uzmanlarına göre, başkaları için 5 dolar (6,25 YTL) harcamak bile huzur duymak için yeterli.

Araştırma çerçevesinde 630 kişiye ne kadar mutlu oldukları, yıllık gelirleri, kazançlarını nerelere harcadıkları gibi sorular soruldu.

Bunun yanı sıra Boston'daki bir şirkette çalışan ve 3000 ila 8000 dolar ikramiye alan 16 kişinin, ikramiyelerini almadan önceki ve sonraki mutluluk dereceleri saptanmaya çalışıldı. Miktarı ne olursa olsun ikramiyelerinin bir kısmını yardım için kullananların, tamamını kendi ihtiyaçları için harcayanlardan daha mutlu oldukları belirlendi.

Bir başka deneyde de, araştırmacılar 46 kişiye 5 veya 20 dolar dağıttılar ve bu parayı o öğleden sonra harcamalarını istediler. Ancak katılanların yarısından parayı kendileri için, diğer yarısından da başkaları için harcamaları istendi. Başkaları için harcayanlar (bu ister 5 ister 20 dolar olsun) gün sonunda kendilerini daha mutlu hissettiklerini bildirdiler.

Araştırma başkanı Elizabeth Dune, "Ne kadar kazandıklarına bakmaksızın, başkaları için para harcayanların, paralarını sadece kendileri için harcayanlardan daha mutlu oldukları belirlendi" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler